Názor: „Je to strašná nemoc, ale mne se naštěstí netýká" je mylný, což každoročně poznávají desítky lidí. Situace s výskytem AIDS bývá hrozivější ve velkých městech s výraznějším počtem narkomanů a „sexuální turistiky".

Nejvíce onemocnění chorobou AIDS je evidováno ve věkové skupině 20 až 34 let. „V Opavě byly letos zjištěny dva případy onemocnění AIDS a postiženými jsou dva mladí muži. Podobně jako v celé republice i v našem kraji počty takto postižených lidí stoupají a výskyt je především u homosexuálů," říká ředitelka protiepidemického odboru ostravské krajské hygienické stanice Irena Martínková.

Inkubační doba trvá zhruba do šesti týdnů a první příznaky nemoci mohou být zaměnitelné s chřipkou. Po odeznění dochází k pauze, během níž pacient žádné potíže necítí, a následuje zhroucení imunitního systému, tedy nástup AIDS.

V celém Moravskoslezském kraji eviduje krajská hygienická stanice od roku 1988 celkem 205 HIV pozitivních osob 179 mužů a 26 žen. Letos přibylo 21 nově diagnostikovaných pacientů s touto nemocí. Jde o dvacet mužů a jednu ženu. Osmnáct mužů uvedlo homosexuální orientaci a dva muži i jedna žena heterosexuální orientaci. U pěti mužů byla prokázána současně i nákaza syfilidou.

Uvedená čísla však nedokumentují skutečný počet nakažených, protože zdaleka ne každý možný pacient ví, že ji má, a nenechá se na ni otestovat. Poměrně častý je ale i přenos viru HIV z nakažené matky na plod. Dítě se může nakazit už během těhotenství, ale i později při porodu nebo kojení.

VYŠETŘENÍ NA AIDS JE ANONYMNÍ

Mezi nákazou virem a propuknutím nemoci je zhruba deset let. V případě podezření by měl člověk ihned podstoupit test a vyšetření.

HIV pozitivita se zjišťuje z krve, anonymně, a může být prokázána nejdříve tak za tři měsíce po nákaze. Nemoc se přenáší zejména nakaženými injekčními jehlami nebo nechráněným sexem, nepřenáší se slinami, polibkem, kýcháním, při běžném kontaktu, hmyzem a ani při používání společného nádobí nebo toalety.

V současnosti není vyléčitelná a pacient umírá během několika let na totální selhání imunity. Včasná léčba mu sice život nezachrání, ale může ho prodloužit. V Česku se první zjištěný člověk, nakažený nemocí AIDS, objevil v roce 1986.