Přihlášek ke službě v aktivní záloze přibylo oproti minulému roku za stejné období o osmdesát procent. „Skutečně evidujeme větší počet zájemců. To však jsou lidé, kteří chtějí do aktivních záloh vstoupit. Pak je důležité zda splní požadavky nutné pro vstup," řekl Martin Ogořalek mluvčí Krajského vojenského velitelství Ostrava, pod které spadá také okres Opava.

Aktuální naplněnost stavu záloh se pohybuje okolo sedmdesáti procent. Na uchazeče však čekají vstupní zdravotní prohlídky a psychotesty ve vojenské nemocnici. O jejich náročnosti vypovídá také to, že velké množství žadatelů o vstup do aktivních záloh je nakonec odmítnuto pro nesplnění požadavků.

„Jedním z důvodů proč mají lidé o aktivní zálohy stále větší zájem je jejich medializace. Troufnu si říct, že ještě nedávno někteří lidé ani nevěděli, že něco takového existuje. Jistou roli může sehrávat také vývoj událostí ve světě," dodal Martin Ogořalek.

Mezi hlavní úkoly záložníků krajských vojenských velitelství patří střežení objektů důležitých pro obranu státu a pomoc při živelných pohromách. Nasazeni však mohou být také na ochranu a střežení státní hranice.

O vstupu do aktivních záloh přemýšlel také Martin Kardaš z Opavy, který se nakonec rozhodl, že se stane profesionálním vojákem: „Myslím si, že je fajn pokud se lidé rozhodnou do záloh vstoupit, naučí se tak hodně věcí. Já chtěl být součástí armády na sto procent. Testy pro vstup do armády byly náročné a trvaly několik měsíců."

Petr Večeřa