Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V okrese přibývá alergiků

S příchodem jara se začínají plnit ordinace lidmi, trpícími alergií. Těch je rok od roku více. Na vyšetření se čeká až tři měsíce.

14.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

V současné době je problém najít ve svém okolí člověka, který by netrpěl nějakou alergií. Pokud se však lidé chtějí nechat odborně vyšetřit, musejí čekat celé měsíce.

„Minulý rok jsem se u svého obvodního lékaře svěřil, že mám obavy, že se u mě objevila nějaká alergie, i když jsem nikdy žádnou netrpěl. Odkázal mě na alergologa, ale k nějakému se dostat nebylo vůbec snadné. Navíc mi bylo řečeno, že testy na alergii mi mohou udělat snad až někdy na podzim. Tak jsem to nakonec vzdal a koupil si v lékárně volně dostupné léky proti projevům alergie," popsal svou zkušenost Jan Ondříček z Opavy.

Delší čekací dobu potvrdila také opavská alergoložka Jaroslava Hadámková. „Nejbližší termín pro nového pacienta je za tři měsíce, tedy v červenci. Situace na Opavsku je stejná, jako všude jinde v republice. Alergiků neustále přibývá. Trpí jimi lidé napříč všemi věkovými kategoriemi, výjimkou není ani nově diagnostikovaná alergie po sedmdesátém roce života," sdělila Jaroslava Hadámková.

Výskyt alergií je velký především u dětí. „Přibývá malých alergiků a astmatiků v kojeneckém a batolecím věku, kdy nejčastěji vidíme atopický ekzém, potravinovou alergii a první astmatické potíže. Od školního věku se nejvíce objevuje pylová alergie s projevy očními, nosními, dechovými i kožními," pokračovala.

Pylová sezona začíná

Lidé trpící alergií na pyl některých stromů v těchto dnech radostí příliš neskáčou. „Toho času je nejhorším alergenem líska, olše a začíná také bříza. Od května jsou pak hlavním zdrojem potíží trávy," řekla Jaroslava Hadámková.

Při první návštěvě stráví lidé u alergologa přibližně jednu hodinu. „Nejdříve si s pacientem popovídám o všech zdravotních potížích, aby se mohla sestavit anamnéza. Pak jej prohlédneme, na ruku dostane kožní testy s příslušnými alergeny, reakce se odečítá za dvacet minut.

Pokud má pacient dechové potíže, probíhá měření dechových funkcí, objemu plic a měření zánětu v průduškách. Nakonec vyšetření doplníme odběrem krve," poznamenala Jaroslava Hadámková.

Další kontrolní vyšetření jsou kratší a trvají přibližně deset až patnáct minut.

Každý třetí člověk je alergik

Podle ní bude alergiků v budoucnu stále přibývat. Sama přiznala, že lékařů v okrese není mnoho. „Je nás málo. Pět alergologů na celý region Opavska, Hlučínska a Vítkovska. Nyní je alergický každý třetí člověk, za pár let to bude už každý druhý."

Důvody jsou i dědičné

„Geny samozřejmě hrají velkou roli ale i u geneticky predisponovaných se alergie může objevit i v pozdějším věku, nemusí být hned od narození. Dalšími faktory jsou znečištěné ovzduší, které může poškozovat sliznici nebo vymýcení infekcí díky očkování. Infekce totiž udržují náš imunitní systém v pohotovosti.

A v neposlední řadě je to také západní styl života, kdy se méně hýbeme, nezdravě jíme a podobně," uvedla Jaroslava Hadámková.

Pojišťovny: alergologů je dost

Podle vyjádření některých zdravotních pojišťoven je na Opavsku lékařů v oboru alergologie dostatek.

„Smluvní síť poskytovatelů zdravotních služeb v oboru alergologie považujeme za dostatečně saturovanou. Základem je právo pojištěnce na místní a časovou dostupnost. Konkrétně v okrese Opava máme uzavřeny smlouvy s pěti lékaři alergology," uvedla tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Také ostatní pojišťovny považují počty alergologů na Opavsku za dostačující. „Pro naše pojištěnce v okrese Opava máme zdravotní služby v této odbornosti smluvně zajištěny v dostatečném rozsahu," řekl asistent ředitele Revírní bratrské pokladny Jan Vomela.

Jeho slova potvrdil také vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

„V okrese Opava má VZP uzavřenou smlouvu s pěti alergologickými ambulancemi. Když bych měl provést porovnání s ostatními okresy v kraji, tak například v Ostravě či v Kraviné je tento počet výrazně nad celorepublikovým průměrem."

Vše je v souladu s normami

„Je pravdou, že pojem dostatek lékařů je velmi subjektivní. To je také důvod, proč je dostupnost zdravotní péče definována platnou legislativou. Z ní vyplývá, že péči alergologa musíme svým klientům zajistit v dojezdové vzdálenosti maximálně 90 minut osobním vozem.

Jinými slovy síť smluvních ambulancí musí být tak hustá, aby k nim nikdo neměl dál než přibližně 90 kilometrů," uzavřel Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Petr Večeřa, Veronika Bernardová

Autor: Redakce

14.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení