Jak se na to dívají opavští zákonodárci? Poslanec Zbyněk Stanjura (ODS) nemá podle svých slov nic proti zákazu podávání alkoholu ve Sněmovně. „Nařízení je ale v podstatě nevymahatelné, protože kdo se napít chce, ten si alkohol donese. Já k nim nepatřím, a tak se pro mě zákazem nic nemění," konstatuje poslanec Stanjura.

Poslanec Herbert Pavera (za TOP 09) má shovívavý postoj. „Nevím, proč se o alkoholu ve Sněmovně tak mluví, protože jsem zatím nezaznamenal prohřešky žádného z kolegů. Zákaz prodeje alkoholu nic nevyřeší, pokud bude někdo alkohol potřebovat, přinese si ho," míní poslanec Pavera.

Poslanec Miroslav Opálka (KSČM) podporuje zveřejnění provinilých kolegů. „Zákaz se mě netýká, protože na alkoholu závislý nejsem. Na druhé straně mě uráží tvrzení, že ho poslanci v práci pijí. Novináři by pokaždé měli zveřejnit, koho se tento problém konkrétně týkal, a dotyčný by už neměl na kandidátce co dělat," míní poslanec Opálka.

Poslanec Václav Klučka (ČSSD) považuje zákaz za nepřesně formulovaný. Upozorňuje, že jednací dny Sněmovny jsou jedna věc, jednání výborů druhá a pracovní doba poslanců zase třetí. „Pokud chce poslanec vykonávat dobře svůj mandát, musí se umět i dobře chovat. Nesmí lidem ukazovat, že si jejich důvěru nezaslouží, a pokud ukazuje, měl by nést důsledky," říká poslanec Klučka

Senátor Vladimír Plaček (ČSSD) se řídí pravidlem, že na pracovišti se až na ojedinělé podnikové oslavy alkohol pít nemá. „Řídím se tím i v Senátu a dokonce ani v závodní jídelně bych si po obědě nedal ani pivo. Pokud vím, v areálu Senátu snad ani jiná nabídka alkoholických nápojů není," uvádí senátor Plaček.

Na běžných pracovištích je alkohol striktně zakázaný. Provinilec má po odhalení zaděláno na pořádný malér, končící mnohdy výpovědí. Opilí poslanci mívají zaděláno na posměšek, v lepším případě shovívaný a v horším jedovatý. Jinak jim dosud nehrozí zhola nic.