Namol opilý člověk s poloprázdnou lahví v ruce, blábolící něco, co se jen stěží dá nazvat slovy, natož pak větami. Asi málokdo může říct, že ještě nikoho takového ve městě nepotkal. A to i přesto, že ve většině měst na Opavsku je požívání alkoholu na veřejném prostranství zakázáno.

Pokud ale máte obavy, že by se mohlo bujaré silvestrovské veselí v ulicích změnit v tučnou pokutu, nezoufejte. Města totiž na oslavy konce roku ve svých vyhláškách pamatují a silvestr a Nový rok tedy představují jakousi světlou výjimku, na niž se pravidla nevztahují.

V Opavě je navíc dovoleno popíjet alkohol třeba na vánočních či velikonočních trzích a dalších akcích, které jsou pod taktovkou města. Ve vyhlášce pak lze najít i místa, kterých by se měli lidé během roku vyvarovat. Tak například konzumace alkoholu je zakázána v okruhu sta metrů od škol a dětských hřišť.

Dále pak padesát metrů od zdravotnických zařízení, obchodních domů, sběrných dvorů, a dokonce i hřbitovů a kostelů. Popíjet se nevyplatí ani na zastávkách městské hromadné dopravy.

Jak redakci řekla tisková mluvčí Městské policie Opava Petra Wittek Stonišová, strážníci při své běžné kontrolní činnosti, ale i na oznámení občanů, řeší požívání alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. „Za rok se to týká přibližně dvou set přestupků,“ podotkla.

V Hlučíně, jak zmínila jeho mluvčí Ivana Gračková, jsou podobně jako v Opavě vymezena konkrétní veřejná prostranství, kde je vyhláškou zakázáno alkohol konzumovat. „Výjimka ze zákazu platí 31. prosince a 1. ledna, takže přelom roku se u nás může slavit šampaňským a s rozumem klidně i něčím tvrdším. Vyhláška se osvědčuje v aktuální podobě, takže nemáme důvod ji měnit nebo doplňovat,“ řekla.

Zákaz požívání alkoholických nápojů na veřejném prostranství pak mají od roku 2008 i třeba v Budišově nad Budišovkou.