Kdo však býval tím, kdo dal legendární opavské prodejně název? To již v současnosti ví jen málokdo. Část tohoto tajemství jsme vám poodhalili téměř přesně před rokem, kdy se do naší redakce přišla podělit o své vzpomínky paní Marie L.

Tato více než devadesátiletá dáma si pamatovala nejen počátky prodejny, ale bývala dokonce rodinnou přítelkyní majitelů. A do mozaiky příběhu rodiny Altschulů nám symbolicky po roce přibyl další střípek, když se nám dokonce až z daleké Austrálie ozvala jedna z prapotomků Altschulových…

Připomeňme si však, co jsme se dozvěděli již dříve. Jedná se o skutečně smutný příběh. Altschulovi, zakladatelé známé opavské drogerie, byla ortodoxní židovská rodina. „On se jmenoval, tuším, Moritz, ale už si tím nejsem úplně jistá. Jeho žena, to byla Hermine," vzpomínala bývalá učitelka paní Marie L.

V rodině byly dvě dcery, Ruth a Greta, která se později provdala za jistého Viktora Müllera a počala s ním dceru jménem Soňa. Pokojný život Altschulových vzal za své zároveň s vpádem německých vojsk do Polska v roce 1939. Následující rok se rodina pokusila prchnout před nacisty ze Slezska do Mělníka.

Tragédii se však odvrátit nepodařilo. Tentýž rok byli Altschulovi odvlečeni do koncentračního tábora v Terezíně. „Gretu, Viktora a malou Soňu všechny povraždili v plynu," popisovala s dojetím a chvějícím se hlasem paní Marie, která malou Soňu učila. „Jediným, kdo nakonec koncentrák přežil, se stala Ruth, která byla těhotná," dodala Marie L.

Ruth měla podle všeho po starém panu Altschulovi a následně jeho manželce opavskou drogerii po válce převzít.. Ani nadále nebyl život přeživších členů rodiny Altschulových žádnou procházkou růžovou zahradou. Černou ovcí a jakýmsi vyvrhelem se například stala jedna z přímých potomkyň, jež si vzala i přes odpor rodiny za muže Němce.

.

Kromě samotné drogerie prý podle paní Marie zůstaly do současnosti v Opavě i další památky připomínající jednu z nejznámějších místních rodin své doby. Jedná se například o jejich výrobnu v Kateřinkách a také dům, kde žili. V Praze by pak snad měli dodnes žít někteří potomci Altschulových.

A jak se ukázalo, nejen v Praze, ale také za oceánem. Naší redakci se totiž před několika dny ozvala z Austrálie paní Anna Rosenbaumová.

Její dopis přetiskujeme v plném znění: „Dobrý den, píši Vám z daleké Austrálie poté, co jsem si s velkým zájmem přečetla článek ve Vašem listu, o rodině Altschulových (Altčulů). Zajímá mě to proto, že moje prababička Johanna, která se narodila v roce 1865 v Praze-Josefově, pocházela z rodiny Altschulů, její dívčí jméno bylo Altschulová.

Moje prababička Johanna se provdala za Arthura Fischera, rovněž Pražáka, ale někdy v osmdesátých letech devatenáctého století se svým mužem Arthurem přesídlila do Mnichova, kde se jí narodila jediná dcera, moje babička. V Mnichově Johanna zemřela v březnu roku 1938.

O rodině Altschulů bohužel vím pramálo, pouze to, že se její otec jmenoval Josef Altschul, se svojí ženou měl 13 dětí, z nichž pouze sedm se dožilo dospělého věku – čtyři synové a tři dcery. Johanna byla nejstarší z dětí. Josef Altschul byl majitelem malého obchodu, ale byl také šamesem Staronové synagogy.

Byla bych Vám velice povděčná, kdybyste mě mohli spojit s tou dámou, která vnesla trochu světla do rodiny Altschulů usazené v Opavě."