„Problémy při evidování ani při přebírání peněz s těmito lidmi naši zaměstnanci dosud nemají," konstatuje ředitelka opavského úřadu Jarmila Mateřanková. Probační a mediační služby se amnestie netýká pouze z hlediska propuštěnců z věznic, ale zahrnuje též odsouzené s alternativními tresty.

„V tomto směru nám ubylo klientů, ale současně též ubyli organizacím, ve kterých trest obecně prospěšných prací vykonávali," míní ředitel opavské Probační a mediační služby Petr Tesař.

Jednou z nich je Slezská nemocnice, ve které amnestie žádnou radost nevyvolala. Obecně prospěšné práce vykonávali v provozu tři odsouzení muži. „S jejich prací byli vedoucí moc spokojení byli nesmírně šikovní a hodně pracovití. Na amnestii odešli a to je škoda," uvádí mluvčí opavské nemocnice Daniel Svoboda.

Odsouzeným, kteří opouštějí věznici, je doporučeno kontaktovat sociálního kurátora a většina to využije. Kurátorem pro Opavu s městskými částmi a spádovými obcemi je Dalibor Lukáš. Dosud ho navštívilo čtyřicet amnestovaných vězňů, se kterými řešil jejich situaci, potřeby i požadavky.

„Především se zajímali o finanční příspěvek, a pokud na něj měli nárok, dostali ho. Nárok nemají ti, kteří ve věznici pracovali a opustili ji s nadlimitní vydělanou částkou, takže na podporu zatím nedosahují," říká Dalibor Lukáš.

Další problém může u propuštěnců vyvolat bydlení. Mnozí odsouzení se vracejí k rodinám nebo využívají možnost bydlení u přátel. Těm, kteří žádnou střechu nad hlavou nemají, se ji sociální kurátor snaží najít kontaktováním různých ubytovacích kapacit. O pobyt v azylových domech však ze strany amnestovaných dosud valný zájem není, což je možná dáno některými nekompromisními podmínkami k přijetí.

Ty mohou bývalým vězňům do jisté míry připomínat zásady v místě, které právě opustili. „Klienti nám z očí zpravidla nemizejí. Znovu se k nám vracejí, ať už pro řešení stávající finanční situace, bydlení nebo třeba jen pro pomoc s vyplňováním formulářů k získání osobních dokladů nebo zaměstnání," dodává Dalibor Lukáš.