Definitivní vypnutí analogového signálu z hošťálkovického vysílače v Ostravě a také z vysílače Veselský kopec na Novojičínsku je naplánováno přesně na 30. listopadu. Lidé, kteří pak budou chtít sledovat televizi, se už bez set-top-boxu nebo nové televize se zabudovaným přijímačem digitálního vysílání neobejdou. Případně mohou využít kabelovou, internetovou nebo satelitní televizi.

„Odhadujeme, že přechod na poslední chvíli nechá vždy přibližně jedno až dvě procenta televizních diváků. V územní oblasti Ostrava žije 1,2 milionu lidí. Předpokládáme proto, že v listopadu bude zajištění digitálního příjmu řešit minimálně 120 tisíc lidí,“ uvedl předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva.

Jednotlivé vysílače se ale budou vypínat už před tímto termínem. Například 31. října skončí analogové vysílání České televize z vysílače v Ostravě-Hošťálkovicích. Už od začátku října se přitom na obrazovce televize začne vysílat speciální piktogram a také informační lišta, která bude diváky na ukončení analogového vysílání upozorňovat.

Diváci tak podle těchto grafických prvků vložených přímo do obrazu poznají, že přijímají analogové zemské vysílání, a musí tedy přejít na digitální příjem. Další televize počítají většinou s termínem 11. listopadu. Program ČT2 se z hošťálkovického vysílače přestal analogově vysílat už na konci června.

Vypínáním analogového vysílání na Ostravsku z velké části skončí digitalizace v Česku. Od června 2012 se už bude v České republice vysílat pouze digitálně. Ukončení analogového signálu přitom musí ze zákona předcházet alespoň tříměsíční informační kampaň.

Všechny informace o digitalizaci najdou lidé na www.digitalne.tv nebo na bezplatné infolince 800 90 60 30. Díky digitalizaci se podstatně rozšíří programová nabídka, lidé by měli poznat i vyšší kvalitu zvuku a obrazu.