V rámci evropského projektu ji zprovoznili zaměstnanci občanského sdružení Anima Viva. Práci zde nalezli klienti sdružení, kteří trpí duševním onemocněním a práce v kavárně je pro ně vyvrcholením prácovní rehabilitace.

Odtud vedou jejich kroky do klasického zaměstnání mezi „zdravou“ společnost. Kavárna má navíc tu výhodu, že poskytuje klientům tolik potřebný sociální kontakt, který by izolováním například domatěžko získali.

„V kavárně jde více než u jiných aktivit o sociální kontakt. Ten není možný například u práce v chráněných dílnách,“ vysvětlila ředitelka sdružení Anima Viva Hana Brňáková.

„Ideální je situace, kdy návštěvník nepozná, kdo je klient, kdo sociální pracovník nebo jiný návštěvník,“ doplnila Pavla Premusová. Do kavárny si lidé postupně nacházejí cestu. Její provozovatelé počítají hlavně se silným potenciálem okolního sídliště v Kylešovicích. „Byli bychom rádi, kdyby sem chodili hlavně klasičtí zákazníci,“ uvedla sociální pracovnice a terapeutka Pavla Premusová.

„Návštěvníci sem chodí hlavně ze zvědavosti. Vlastně by nás zajímalo, na co jsou zvědaví, jestli na klienty nebo na kavárnu,“ doplnila Hana Brňáková. V kavárně pracuje šest klientů, kteří se střídají ve čtyřhodinových směnách. „Provoz odpovídá počtu našich klientů. Kdyby se tu netrhly dveře, tak by to bylo asi pro ně i pro hosty stresující,“ uvedla Pavla Premusová.

Několik druhů kávy, čaje, nealko nápoje hostům v den naší návštěvy podávali pan Zdeněk a paní Šárka. Jak se jim práce v kavárně líbí? „Pro mě je toto prostředí nové, takže si musím zvykat. Předtím jsem už pracoval v kavárně v Ostravě,“ uvedl Zdeněk.

Jaké má plány v této práci? „Žádné větší plány si nedělám. Hlavně mi jde o to vydržet dvakrát v týdnu čtyřhodinovou směnu. Nejsem totiž z Opavy, musím dojíždět z Lukavce u Fulneka,“ dodal. Občanské sdružení Anima Viva se zabývá začleňováním lidí s duševním onemocněním nebo se zkušenostmi s ním do běžného života. Vznikla v roce 2002 jako iniciativa rodičů a pečovatelů o osoby s duševním onemocněním.

(více v úterním Opavském a hlučínském Regionu)

(mif, jk)