V roce, kdy se Anna Pavelková narodila, vypukla právě v Evropě první světová válka. Dá se tak říci, že si pamatuje všechny československé a české prezidenty od T. G. Masaryka po Miloše Zemana. A právě ve středu 12. února, oslavila tato současná nejstarší obyvatelka Opavy sté narozeniny.

Výjimečné jubilantce přišla dopoledne pogratulovat rodina v čele s dětmi a některými vnoučaty a přidalo se i pár zástupců opavské radnice.

Pět Anniných potomků by mělo mít bezesporu dlouhověkost ve vínku. Vždyť i její manžel se dožil úctyhodné devadesátky. „A to by možná ještě žil dál, kdyby neupadl a nezlomil si krček," dodávají děti Anny Pavelkové.

Samotná oslavenkyně pochází z Bohučovic. „Byli jsme ale taková kočovná rodina. Pobývali jsme například i v Žimrovicích," vypráví dnes už téměř sedmdesátiletý syn manželů Pavelkových. Jeho tatínek nakonec našel zaměstnání v Opavě a sem se také rodina definitivně přestěhovala. Anna pak pracovala až do důchodu v kojeneckém ústavu.

Tajemství její dlouhověkosti a tuhého kořínku lze možná hledat ve zdravém a aktivním způsobu života. Se svými nejbližšími prý například neustále vyrážela na výlety. A držela si pravděpodobně i kvalitní životosprávu. „Ano, jedli jsme zdravě. To víte, tehdy byl ještě sýr sýrem a mléko mlékem," nechávají se slyšet Anniny děti s jemnou narážkou na kvalitu moderních potravinových výrobků.

Nyní už se sice věk na tváři Anny Pavelkové podepsal a zdravotní stav ji poutá na invalidní vozík, ale tak upřímný a milý úsměv, kterým nás obdařila při gratulaci, hřál více než úsměv dvacetileté modelky.