Rekonstrukce domu číslo dvě v Beethovenově ulici postupuje a hojně navštěvovaný Antikvariát Opava hlásí ústup.

„Jsme tady od prvního března roku 2006, tedy tři roky. Zdejší prostoryjsme si vybrali, protože jsou levné a v centru. Navíc byl ve stejné budově proslavený opavský Velký bazar. K prvnímu květnu končíme z důvodu celkové rekonstrukce budovy,“ uvedl vedoucí antikvariátu Martin Kološ, který obchod řídí se svou manželkou Petrou.

Jiný antikvariát předtím nevedli, oba však měli zkušenosti z ostravského knihkupectví. „Když jsme sem přišli, v Opavě nebyl pořádný antikvariát, což je v univerzitním městě na pováženou,“ vysvětlil důvody, proč jej otevřeli.

Nyní mají v policích nashromážděno kolem deseti tisíc knih všech žánrů, od kuchařek přes romány po technické svazky o letadlech. Najdou se zde i časopisy, pohlednice a další tištěné publikace.

V Opavě ojedinělý rozmanitostí žánrů i služeb

Kološovi provozují také internetové stránky, na nichž dávají možnost potenciálním zákazníkům, aby si koupili knihu elektronickou cestou. V e-shopu nabízejí sedm set osmdesát pět titulů.

Na otázku, zda je co do důležitosti srovnatelný Antikvariát Opava s jiným opavským obchodem se starými knihami, Martin Kološ s lehkou nadsázkou odpověděl: „Samozřejmě, že není. V Ostravě - Porubě je na bývalé Stalinově třídě proslavený antikvariát ve sklepě. Ten nabízí také spoustu titulů.“

Za pravdu mu dává stálý zákazník obchodu Manfred Richter, dvaasedmdesátiletý důchodce z Kravař. „V Opavě jsou, myslím, tři antikvariáty. V Pekařské ulici, na Dolním náměstí a tady,“ řekl s tím, že druhé dva jsou menší a on chodívá často právě do Beethovenovy, protože má rád rozmanitost.

„Kupoval jsem si tady historické romány, třeba od Dumase, také čtu rád kovbojky. Dnes se jdu jen tak podívat,“ listoval knihou u štelářů s nápisem ZADARMO. Antikvariát kromě prodeje totiž nabízí i tituly, které si zájemci mohou odnést bez placení.

„Já myslím, že spousta lidí uvítalo, že u nás mohli nechat i ty knihy, které jsme nevykupovali. Máme na to takovou velkou polici a tam je nabízíme lidem zdarma. Toho zase využívalo mnoho lidí, kteří si nemohli knihu dovolit. Navíc se knihy neházely do kontejneru, ale zase se vracely k lidem,“ vysvětlil Martin Kološ.

Antikvariát je svět sám pro sebe

Vedoucí tím nakousl téma jedinečnosti antikvariátů, co se obchodování, zákazníků a přídavných služeb týče. Kološovi knihy získávají od lidí, kteří je už doma nechtějí. Jinak také vykupují rovnou celé knihovny ze stěhování či pozůstalostí.

A kdo nejčastěji do antikvariátu zavítá jako nakupující? „Antikvariát je vlastně takový underground knižní kultury. Takže studenti, pak sběratelé kniha bibliofilové. Lidé chodí do antikvariátu nejen nakupovat, ale také, aby potěšili knihami svá srdce,“ poodhalil roušku zvláštně omšelého a zároveň kouzelného světa Kološ.

Příchozí si zde mohou i číst. Díky dostatečně velkému prostoru se sem vejde i stolek s křesílky.

Co bude s obchodem, kde mimo jiné natáčela videoklip opavská hudební skupina Sonyk Bel, je ve hvězdách. „Hledáme nové prostory, pokud možno v centru. Mohou být i v horším stavu, například nějaký suchý sklep. Antikvariát není zrovna lukrativní byznys, takže něco, abychom utáhli nájemné,“ vyložil praktickou stránku věci Martin Kološ.

Dodal, že s majitelem domu uvažovali nad stavbou domku ze dřeva a skla poblíž Café Evžen, v němž by antikvariát pokračoval ve své činnosti. S tímto záměrem však údajně zatím nesouhlasí opavští památkáři.

Do konce dubna se budou knihy prodávat s výraznými slevami, po sedmadvacátém pak rozdávat zdarma. Od prvního máje zůstanou brány Antikvariátu Opava uzavřeny.

(dar)