Antonín Šrom, bývalý přednosta opavského okresního úřadu odsouzený za pokus o podvod k pěti a půl letům vězení, se nevzdává. A to i přesto, že má za sebou už bezmála tři roky za mřížemi.

Bývalý úředník číslo jedna opavského okresu se snaží obnovit proces a dokázat svou nevinu. Další bitva o očištění jména ho čeká už za několik dnů. „Veřejné jednání o žádosti o obnovení procesu začne v půlce června,“ řekla včera dopoledne soudkyně Renata Gilová, která kauzu dostala na starost. Během včerejšího dne se nepodařilo zjistit, zda je Šrom ještě ve vězení, nebo zda uspěl u soudu a ten ho podmínečně propustil.

Šrom, jehož mimo jiné nechvalně proslavila jeho snaha ukrývat se před policií, která jej měla eskortovat do věznice a který byl dopaden krátce poté, co jsme vypátrali jeho místo pobytu, i nadále tvrdí, že je nevinen a že celý proces byl vůči němu nespravedlivý. Zatím využil všech možností, které mu český právní řád dává. Přesto bojuje dál. „Jsem přesvědčen, že pan Šrom je odsouzen neprávem,“ tvrdí známý advokát Oldřich Choděra, který nahradil Šromova právního zástupce Václava Stříbného.

Choděrův klient se už šestkrát obrátil na prezidenta Václava Klause s žádostí o milost. Marně. Nepomohly mu ani stížnosti pro porušení zákona poslané ministrovi spravedlnosti. „Podle naší evidence byl skutečně podán rodinným příslušníkem podnět k podání stížnosti pro porušení zákona, ten ovšem nebyl bývalým ministrem Němcem uznán dostatečně opravňujícím k podání stížnosti pro porušení zákona. Ta tedy (ministrem – pozn. aut.) podána nebyla,“ vysvětlila mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

Přestože všechny bitvy Šrom prohrál, rozhodně to neznamená, že ztratil celou válku. Na podzim se objevil názor, že přece jen nějakou šanci ještě má. Hospodářské noviny tehdy oslovily advokáta Jana Černého a poskytly mu část Šromova spisu. Černý listu uvedl, že by Šromovi mohlo pomoci, kdyby prokázal, že se významně podílel na rozhodnutí vzít žádost o dotaci zpět. „Slovy zákona, že upustil od dalšího jednání potřebného k dokonání trestného činu a odstranil nebezpečí,“ vysvětlil Černý.

Bývalý lidovecký politik se podle soudu už jako ředitel obecně prospěšné společnosti Bohemia et Moravia pokusil ošidit stát o téměř dvacet milionů korun. Měl požadovat státní dotaci na stavbu domova pro seniory sv. Hedviky. Do statutárních orgánů své společnosti dosadil lidi, kteří o tom neměli tušení. Většina z nich je už z obchodního rejstříku vymazána, zlínská právnička Jana Rejžková tam však figurovala ještě několik dalších let. Šrom navíc tvrdil, že má zajištěno financování domu pro seniory ze zahraničí.

Nic z toho nebyla podle soudu pravda. Šrom však na tom trvá dodnes. Soudy se snažil oddalovat a když vyčerpal všechny možnosti, jak rozsudek zvrátit, tak jednoduše zmizel. Šrom dnes namítá, že klíčovou roli v kauze měl mít předseda správní rady společnosti Jiří Havlíček, který žádost odnesl na ministerstvo. Sám prý věděl, že údaje v žádosti jsou nepravdivé. Stíhán však nikdy nebyl.

Krajský soud v Ostravě v září 2003 Antonína Šroma za to odsoudil na pět let pro pokus o úvěrový podvod. Vrchní soud v Olomouci v dubnu 2004 rozsudek krajského soudu zrušil a vynesl nový, kterým Šroma odsoudil na pět a půl roku do vězení.