Konkrétně se jedná o letní etapu Flory, kdy se každé dva roky Unie botanických zahrad, jejímž členem je i arboretum, zapojuje. Do expozice, jakožto celku, přispívá každá botanická zahrada nejen svými rostlinami, ale také pracovníky, kteří pomáhají expozici vytvořit.

Nad celým projektem bdí Ivar Otruba, který je sice v důchodu, ale pořád se jedná o velmi zkušeného architekta a s jeho návrhy se pokaždé počítá. Arboretum Nový Dvůr uspělo v konkurenci sedmi účastníků 
z celé republiky.

Každý ročník je speciálně tematicky zaměřený. Letošní téma bylo Rozkvetlou pouští, pralesem a zahradou.

„Podle Věry Mazalové z výstaviště Flora Olomouc ocenila odborná porota nejen vysokou estetickou hodnotu jeho expozice, ale také to, že ji pracovníci arboreta celou připravili vlastními silami – bez jakékoli pomoci externích spolupracovníků či firem," informovala tisková mluvčí Slezského zemské muzea Pavla Dluhoschová.

Umístění botanických zahrad bylo vyhlášeno na slavnostním večeru za přítomnosti představitelů města Olomouce a jednoho VIP hosta, kterým letos byla velvyslankyně Nigérie. Samotná Nigérie měla v expozici také své zastoupení a při tvorbě jejího příspěvku pomáhali dělat rostlinné zázemí i botanici z Nového Dvora.