Intenzivní deště a bouřky. Na ty již několik dní upozorňují meteorologové. Jak se nám podařilo zjistit, při poslední bouřce bylo na některých místech Opavska více než rušno.

Jako ve špatném filmu si mohli připadat pracovníci Arboreta. Koncem minulého týdne totiž zasáhl jednu budovu se skleníkovým areálem blesk. Jak redakci řekl ředitel Arboreta Miroslav Frank, nová budova se skleníky, opatřená hromosvody, obstála bez úhony. Nedošlo ani k žádnému zranění.

„Pomocník, který zrovna zamykal tento objekt, uviděl na okamžik silné světlo v podobě koule nad objektem. Ucítil silný efekt statické elektřiny na své postavě a oblečení,“ popisuje Miroslav Frank.

Jak dále uvedl, blesk sice nezpůsobil škody na rostlinách, budově a skleníku, vyřadil však na čas z provozu signalizační zařízení objektu a počítačovou síť, která řídí klimatizaci pěstebních skleníků.

„Signalizace začala po úderu a ohlušující ráně ihned ohlašovat narušitele. Do začínajícího lijáku a silné bouřky, která se teprve za chvíli přihnala, se rozhoukal signál sirény,“ pokračuje a podotýká: „Porouchané signalizační zařízení budovy a skleníku nabuzené elektrickým výbojem vzápětí rozdrnčelo napojené mobilní telefony všech vedoucích zaměstnanců Arboreta.“

Podle Miroslava Franka šlo o jeden z případů blesku z čistého nebe, jak se říká bleskům, které udeří před bouří. „Arboretum má tak ve své historii jednu zajímavou pojistnou událost,“ doplnil.

(mn, ver)