Arboretum se chlubí i sbírkami dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska a dřevin a bylin z východního a západního pobřeží i středozápadu Severní Ameriky. Proslavené je velkou sbírkou rododendronů, která patří k nejbohatším sbírkám v Česku.

„V expozici máme i zástupce „mamutích stromů" sekvojí, borovice osinaté z Arizony a vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamatujícího dinosaury," říká zástupkyně vedoucí arboreta Kamila Miková.

Letošní návštěvnost je příznivá a úspěšně se dotahuje na stejně dobrou loňskou. Zájem návštěvníků umocňovalo kromě nápadité nabídky do jisté míry i příznivé počasí, vybízející k procházkám tímto krásným koutem přírody.

„Největšímu zájmu se už tradičně těšila výstava exotických motýlů a ohlas měly i akce Vítání jara nebo Indiánské léto. Pozornost poutá i výstava balkonových rostlin a podle minulých let bude další značný ohlas určitě provázet též podzimní Vyřež si svou dýni," konstatuje mluvčí Slezského zemského muzea Romana Cieslarová.

Bolavým problémem arboreta zůstávají bohužel chybějící skleníky. Veřejnosti je k dispozici pouze malá skleníková expozice tropických a subtropických rostlin a další skleníky by do areálu zaručeně přivedly řadu nových návštěvníků.