Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové našli zajímavé předměty pod cyklostezkou

Opavsko - Velké Hoštice, Holasovice, Držkovice a Skrochovice. To jsou obce, přes které povede v budoucnu nová cyklostezka z Hoštic do Krnova. Zároveň zde archeologové objevili čtyři zajímavá naleziště.

21.7.2011 1
SDÍLEJ:

Archeologové pracující na jednom z několika nalezišť v Holasovicích objevených díky výstavbě nové cyklostezky.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

Všechny čtyři lokality objevili letos na přelomu května a června. Na dvou z nich přitom probíhá výzkum dodnes. Vykopávky jsou v plném proudu kupříkladu v Holasovicích. U obce bohaté na archeologické lokality tentokráte narazili výzkumníci na pravěké osídlení. Jedná se o památky po tzv. prvních zemědělcích, neboli lidech kultury s lineární keramikou.

Ti zde žili zhruba před sedmi a půl tisíci lety. Archeologům zde ale ztěžují práci lidé, které nezajímá, že cyklostezka se teprve staví, a po pracovištích se prohánějí na kolech už dnes. Cyklisté tak mají na svědomí poškození minimálně jednoho vzácného nálezu.

Dalším zdrojem nálezů jsou Skrochovice. Odhaleny zde byly dva druhy objektů. První se týká středověku a předběžně 12. až 13. století. Druhá pak eneolitu a lidí kultury nálevkovitých pohárů žijících až před pěti tisíci lety. Výzkum tady nadále probíhá, ale o zajímavé nálezy není nouze ani dosud. Mezi střepy a jinými objevy se vyloupl například nezvykle a krásně zachovalý hrot pravěkého šípu z pazourku a další.

Jen týden pak trval průzkum lokality v Držkovicích. Jak popisuje archeolog Jindřich Hlas z opavského pracoviště Národního památkového ústavu Ostrava, nejdříve zde narazili na mocnou kulturní vrstvu obsahující plno pravěkých materiálů. Ty se však na místo dostaly až časem a jejich původ lze hledat pravděpodobně spíše v nedalekém pravěkém sídlišti. Také proto místo opustili badatelé již po týdnu.

Čtveřici lokalit uzavírají Velké Hoštice, kde už výzkum rovněž skončil. Tady vedl práce archeolog Pavel Malík. Ten se svým týmem odhalil rovněž dva historicky odlišné zdroje. Prvním z nich byly dva zahloubené objekty do jílovitých naplavenin, jelikož se naleziště nalézá v záplavové oblasti řeky Opavy. Pocházely z raného středověku a tzv. doby hradištní. Čili se jednalo o nálezy slovanské, staré i tisíc a více let.

Další objekt byl předběžně rámcově datován do období pravěku. Přesnější informace podají archeologům až laboratorní rozbory střepů. Nacházely se zde fragmenty keramiky, mazanice i kamenné nástroje jako například zrnotěrka sloužící ke zpracování obilného zrna na mouku. „Předběžně můžeme říci, že se jednalo o lokální objekty výrobního charakteru a to v obou případech. Na této lokalitě je umístění sídliště méně pravděpodobné, ale nic se nedá vyloučit,“ vysvětluje Pavel Malík na závěr.

Autor: Tomáš Pustka

21.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skalní fanoušek Slezského FC Džeky se letos rozhodl nevolit.

Džeky: Volit nejdu. Ze slibů, že se něco změní, jsem už vyrostl

Manželé Stromští u voleb.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

/POZVÁNKA/ Hudební festival FreiPlatz neboli Opavská klubová noc se uskutečníuž o nadcházejícím víkendu: v pátek 20. a v sobotu 21. října.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

/POZVÁNKA/ Milovníci dobrého vína jsou momentálně v Opavě v permanenci. Po Burčákové stezce už tento pátek proběhne v Obchodním centru Breda & Weinstein Opavský vinný trh.

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení