Arkády patří městu od roku 2017. Už předtím to ale byl ráj bezdomovců a nic moc se nezměnilo ani s novým majitelem, protože účinné páky k zabránění vstupu nezvaných hostů prakticky neexistují.

Flintu do žita ale magistrát nehází, naopak. Arkády projdou opravou a celkově by se měl oživit prostor kolem nich. K tomu teď radnice shání partnera.

„Chtěli bychom spolupracovat s někým, kdo by si místo pronajal, podílel se na jeho údržbě, provozoval v něm kulturní aktivity a nabízel například občerstvení. Myslím, že místo má velký potenciál a pokud bude dobře vedeno, může se jeho návštěva stát vyhledávanou aktivitou pro trávení volného času,“ uvedl opavský primátor Tomáš Navrátil.

Projekt se teprve připraví

V budoucnu by se tak v arkádách mohly pořádat třeba výstavy soch, obrazů, fotografií, menší koncerty nebo představení. Rekonstrukce by měla odstartovat začátkem léta. Její konkrétní podoba ale ještě není známa, protože dosud se radnici nepřihlásil žádný zájemce o pronájem.

„Projekt se bude teprve zpracovávat, ale předběžně počítáme s novou krytinou a fasádou, případně s novou podlahou. Záleží také na tom, zda najdeme partnera pro provoz. Pak by mohly vzniknout další požadavky jako závěsný systém, elektrické osvětlení a podobně. Nejdříve tedy hledáme zájemce, pak budeme věc řešit dále,“ sdělila redakci vedoucí odboru kancelář primátora Jana Foltysová, která má opravu arkád na starosti.

Stavební práce přijdou odhadem na jeden až dva miliony korun a město počítá, že rekonstrukci zaplatí ze svého. Nabídky mohou zájemci magistrátu posílat do 12. dubna. Kompletní znění celé výzvy pak visí na úřední desce. (