Před nedávnem zaznamenal tento nenápadný mladík velký úspěch na konferenci v ruském centru jaderných výzkumů Dubně, kde se sjelo přes tři sta účastníků z celého světa.

Jejich přednášky byly rozděleny do čtyř sekcí. Arman exceloval v sekci teoretické fyziky, kde mezi čtyřicítkou svých konkurentů zvítězil s příspěvkem Strunová smyčka v zakřiveném časoprostoru a její astrofyzikální aplikace.

I když laikům tento název nic neříká, nic to nemění na velkém úspěchu jeho autora. Patří totiž mezi čtyři v Dubně oceněné české účastníky, přičemž tři z nich byli z pražských vysokých škol, Arman ze Slezské univerzity.

Ke studiu ho sem přivedl děkan FPF Zdeněk Stuchlík, který nadějnému studentu napsal na taškentskou univerzitu. A Arman, čerstvý magistr, pozvání přijal.

V Opavě žije a studuje téměř dva roky a říká, že rozhodně nelituje. „Moc se mi tu líbí, Opava je pěkné město a mně vyhovuje, že je malá. Jste-li teoretik ve fyzice, je malé město pro vědeckou práci dobré. Vše je blízko, lidé se tu znají a pomáhají si," nedá Arman na slezskou metropoli dopustit.

Zůstane u nás ještě dva a půl roku, než dokončí doktorské studium. Na otázku, zda se mu stýká po rodině v dalekém Taškentu, odpovídá, že nikoli. „Mám skype, denně s nimi mluvím," usmívá se.

Dalším z cizinců, kteří dělají FPF ve světě dobré jméno, je Armanům kolega, italský fyzik Claudio Cremaschini, jehož doktorská práce byla na italských univerzitách za rok 2013 v konkurenci šestatřiceti prací jednoznačně nejlepší.