Zajímavostí je, že v Budišově tyto funkce zastávají dvě ženy z romské komunity. Spadají pod velitele místní městské policie a řeší nejrůznější záležitosti. Dokonce už mají na kontě i první úspěchy.

„Ze začátku jsme se trochu báli, zda jsou ženy zrovna na takové pozice tím správným krokem. Musím však říct, že se osvědčily, uvnitř komunity si získaly respekt a jejich práci oceňují také další občané města. Sídlí v autobusové čekárně v centru Budišova a stále se nacházejí v terénu. Ráno dohlíží na děti na přechodech, později pomáhají řešit různé problémy v komunitě. Docházejí například do bytových domů a snaží se klidnit napjatější situace. Ne vždy je to sice vyřešitelné, ale jejich přítomnost je určitě prospěšná,“ mínil budišovský místostarosta Pavel Jílek, jenž si působení asistentek prevence kriminality ve městě pochvaluje.

SFC Opava – Prostějov 3:1 (1:1)
Opava vyhrála druhý zápas přípravy

Ženy spolupracují s policií, což přineslo první pozitivní výsledky:

„Díky informacím, které dokázaly získat v rámci komunity, se například povedlo dopadnout osobu vedenou v pátrání. Jindy zase přispěly k nálezu peněženky.“

V Budišově asistentky začaly fungovat od začátku července, v nedalekém Vítkově pak od září loňského roku. Také v tomto případě zastávají tyto posty Romové, kteří se i zde osvědčili.

BK Opava – Hapoel Holon 64:97
Holon Opavě nic nedovolil

„Zprvu jsme měli asistenta a asistentku. Žena ale nakonec musela práce zanechat, jelikož dojížděla z Opavy a nebylo to pro ni jednoduché. Teď máme dva muže z romské komunity přímo z Vítkova, kteří mimo jiné dochází do problémovějších lokalit. Kromě dohlížení na přechodech, sbírají také použité injekční stříkačky a pomáhají zabraňovat protiprávnímu jednání,“ komentoval vedoucí strážník vítkovské městské policie Roman Mišáček a na závěr ještě doplnil:

„I naši asistenti navázali spolupráci s Policí ČR, které poskytli některé důležité informace.“

Ilustrační foto. Kurz jízdy zručnosti v areálu mošnovského letiště.
Řidiči v euforii. Hlučín má své vlastní závody
Jakub Janetzký - Ilustrační foto.
Janetzký stráví jaro v Opavě