Může to být náhoda, nemusí. Tak jako tak auditoři zaklepali na dveře ředitele Radima Křupaly krátce před komunálními volbami. Do nich šel jako lídr České strany sociálně demokratické. Výsledky, které má nyní v rukou nové vedení radnice, prý ale pro ředitele příspěvkové organizace dopadly uspokojivě. A dokonce mu bude možná zpětně ještě uznána odměna jakožto zastupiteli.

Nové vedení města se na zasedání rady v minulém týdnu výsledky forenzního auditu zabývalo spolu s Radimem Křupalou snad tři čtvrtě hodiny. K jednání byl pozván i vedoucí odboru kontroly a interního auditu magistrátu Václav Seidler.

„Můžu říct, že celá rada se shodla na tom, že pochybení nebyla nikterak vážná. Co se týká tolik propíraných chyb nebo nesouladu s rozpočtem, tak ty byly uspokojivě vysvětleny. Co se týká sporu, který vede Seniorcentrum s finančním úřadem, tak pan ředitel uspokojivě taky vysvětlil to, že finanční úřad si vyložil odpočet v rámci daňového přiznání jinak než daňová poradkyně," vyjádřil se k záležitosti náměstek primátora Dalibor Halátek s tím, že Radim Křupala podal proti rozhodnutí finančního úřadu stížnost.

Tato žaloba ještě není uzavřena, nicméně i kdyby byl výsledek záporný, peníze by šly z pojistky daňové poradkyně. Městu ani Seniorcentru by tak potažmo žádná škoda neměla vzniknout.

Samotný Radim Křupala vnímá poslání auditorů jako pomstu bývalého primátora Zdeňka Jiráska a jeho náměstka Daniela Žídka, kterým v ČSSD zkřížil cesty. Kvůli těmto sporům oba jmenovaní dokonce ze strany vystoupili.

Sporné bylo rovněž vyhnání auditorů ze Seniorcentra, kterého se Křupala napoprvé dopustil. Ten totiž tvrdil, že k forenznímu auditu potřebuje primátor schválení rady, které v rukou neměl. Čekalo se tedy, než rada audit schválí. Den po komunálních volbách se uskutečnil.

„Musím přiznat, že mám pocit zadostiučinění, že audit dopadl dobře. Chápu to tak, že byl jednoznačně politicky motivován," řekl Radim Křupala s tím, že vytáhnutí této kauzy právě před komunálními volbami v žádném případě jako náhodu nevnímá. Rovněž se domnívá, že kandidovat do politiky jako ředitel městské organizace, bylo nešťastné rozhodnutí.

Nyní je ale dle jeho vlastních slov rád, že všechno dobře dopadlo a celou věc má prakticky za sebou. Kvůli této kauze nebyla Radimu Křupalovi ani přiznána odměna, což by se ale do budoucna mohlo změnit. „Necháváme si prostor pro jednání, ale zatím nemáme důvod se k tomu postavit negativně," uzavřela náměstkyně primátora Simona Bierhausová