Některé spoje budou zrušeny zcela, jiné omezeny nebo zkráceny. Tak to bude vypadat od 13. prosince v autobusové a vlakové dopravě.

Změny týkající se Opavska jsou v textu vyznačeny tučně

„Zrušeny budou spoje, které dlouhodobě vykazovaly nízké tržby. Pak také ty, vedle kterých mají cestující možnost jiného spojení, byť s přestupem. V opodstatněných případech dojde také ke krácení spojů,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

Změny se v autobusové dopravě dotknou zhruba tří set spojů, což jsou dvě procenta z těch, které kraj hradí ze svého rozpočtu a financuje je jako závazek veřejné služby. Sedm linek bude zrušeno úplně. Autobusovým dopravcům sníží Moravskoslezský kraj dotace meziročně o desetinu na zhruba čtyři sta milionů korun.

Z osmi set vlakových spojů, dotovaných z krajského rozpočtu, ubude 2,7 procenta spojení. Českým drahám poskytne kraj dotaci 592 milionů korun, což je o třetinu méně než letos. Výkony u všech dopravců se tak sníží o bezmála dva miliony kilometrů, což představuje přes pět procent.

Bez kterých linek a spojů z Ostravy se budeme muset obejít? Od nového jízdního řádu už nevyjedou například autobusy na linky Ostrava – Stará Ves nad Ondřejnicí a Krnov – Opava – Ostrava. Linka z Ostravy do Hrabyně bude jezdit jen od června do srpna.

Zrušeny budou například dva spoje z Morávky do Ostravy, odpolední spoj z Frýdku- Místku přes Žabeň a Paskov do Ostravy. Hůř se bude lidem cestovat také z Havířova do Ostravy. Několik spojů bude zrušeno a u osmi bude upraven interval.

Složitější bude doprava z Ostravy do Hlučína a do Ludgeřovic. Dojde třeba k rozdělení linky číslo 56. Ta nebude zajíždět při jízdě z Hlučína do Mariánských Hor a Hulvák, Nové Vsi, Svinova a Poruby. Spoj skončí na zastávce Křižíkova v Moravské Ostravě a Přívozu.

Zrušeny budou dva odpolední spoje z Karviné přes Dětmarovice, Orlovou a Petřvald do Ostravy. Během školních prázdnin nepojedou také některé spoje z Ostravy do Bílovce.

„Omezení se týká plošně celého kraje,“ konstatovala Vlčková s tím, že stejně jako v drážní dopravě se nejvíce rušení či krácení týká autobusových spojů v časných ranních a večerních hodinách. „I přes tato opatření zůstává dopravní obslužnost veřejnou dopravou v Moravskoslezském kraji dostatečná.

Rada kraje je však v případě nových požadavků souvisejících zejména s mobilitou v rámci pracovních příležitostí rozhodnuta spoje patřičně posílit,“ prohlásila mluvčí Šárka Vlčková.