Jejich provozovatelem a dodavatelem mléka je ZP Otice, a. s. Nicméně s myšlenkou na automaty v Opavě přišel někdo jiný. „Zatím jsme naistalovali v Opavě dva automaty, plánujeme i další, ale samozřejmě záleží na tom, jak bude prodej mléka přijat veřejností,“ říká jednatel společnosti PeBOIS Ondřej Pekárek.

Opavané si tedy mléko mohou natočit v Pekařství Betina v Hrnčířské ulici a v supermarketu Terno na Krnovské ulici. Provoz začal symbolicky na Světový den mléka, to znamená třetí úterý v květnu. A jak se zatím zdá, o syrové, kravské, nepasterizované mléko, které dodává mléčnice v Uhlířově, zájem je.

„Automat je v podstatě lednice vybavená systémem polic, které se samy v určitých intervalech naklápějí, aby nedošlo k usazování smetany, a stáčecím mechanismem,“ popsal v kostce mléčný automat Ondřej Pekárek. Do polic se umisťují sáčky s mlékem. Mléko je v lednici maximálně dvacet čtyři hodin a pak se, pokud se nevyčerpá, vrací zpět do mléčnice, kde si na něm pochutnají telata.

Lednice stejně jako celý systém potrubí prochází denní sanitací. I když i zde platí přísné hygienické předpisy a funguje pravidelný dohled, upozorňují provozovatelé na jeden fakt: „Lidé si musí uvědomit, že nekupují potravinu určenou k přímé spotřebě. Je to jako s vajíčky, ty se také neprodávají vařená,“ upozorňuje Pekárek.

Mléko je tak třeba převařit, respektive na pár vteřin zahřát nad osmdesát stupňů Celsia. Pít tepelně neupravené syrové mléko se nedoporučuje.