V této souvislosti jsme oslovili autovrakoviště na Opavsku, zda zaznamenali v těchto dnech zvýšený zájem o likvidaci starých vozidel.

Zájem o výkup je obrovský

„Ano, určitě, je to v důsledku ekologické daně, která bude platit od příštího roku. Auta už nebereme více než měsíc, máme splněnou kapacitu od poloviny listopadu,“ uvedl majitel autovrakoviště Autocentrum Vild Petr Vild z Opavy.

Stejnou zkušenost má rovněž majitel autovrakoviště v Opavě. „Zájem je obrovský, zastavili jsme příjem. Lidé nás doslova zachrlili,“ řekl majitel s tím, že prvních čtrnáct dní v prosinci dorazilo na vrakoviště přes čtyřicet aut. „Kapacitu likvidace odpadu stanoví odbor životního prostředí, v letošním roce už jsme limit naplnili. Organizace životního prostředí vydá povolení k likvidaci sto tun ročně, auto váží zhruba jednu tunu,“ vysvětlil majitel.

Jak dále uvedl, jediný zisk je cena kovového odpadu, která je v současné době hodně nízká. „Poplatky ze zákona vybírat nemůžeme. Každý měsíc musím zaplatit nájem, elektřinu, topení, lidi, kteří pracují. Musíme zajistit likvidaci olejů a plastů. Zadarmo to dělat nechci,“ zmínil majitel.

Podle jeho slov vrakovišti žádné peníze z ekologické daně nedají a pokud se podmínky příští rok nezmění, bude nucen majitel autovrakoviště zavřít.

Majitel autovrakoviště VI&LA v Ostravě Rastislav Lamža zmínil, že stará auta už v letošním roce taktéž neberou. Zaměstnankyně autovrakoviště ve Stěbořicích Tomáš Pavelek – O.K. Car uvedla, že zájem o likvidaci aut je opravdu značný. „Zatím ještě vozy bereme a ekologicky likvidujeme,“ konstatovala zaměstnankyně.

Odtah vozu stojí asi osm set

Cena za odtahovou službu v Opavě činí podle slov Petra Vilda osm set korun, týká se kompletní služby naložení a vyložení vozidla.

„Odtah vozidla po Opavě je paušální, činí osm set korun. Naložení a vyložení vozidla stojí řádově sedmnáct až dvacet korun za kilometr, záleží na váze vozu a dvě stě korun je manipulační poplatek,“ prozradil majitel autovrakoviště v Opavě s tím, že odtah havarovaných vozů spadá do jiné kategorie. Za odtah zaplatí zákazník na autovrakovišti ve Stěbořicích sedm set korun do čtyřiceti kilometrů.

„Musíme pokrýt náklady, zaplatit naftu, ceny šrotu poklesly, nedá se jezdit zdarma,“ dodala zaměstnankyně.