Město Krnov ve spolupráci s ŽDB Group, a.s., Bohumín zorganizovalo sběr autovraků na odstavném parkovišti na Nádražní ulici. Majitelé nepojízdných vozidel, kteří využili možnosti legálně zlikvidovat vrak, získali od bohumínské firmy na místě potvrzení. Doklad, že automobil byl převzat zařízením oprávněným k ekologické likvidaci, je pro majitele nezbytný. „Dnes nemůže majitel starého nebo nepojízdného vraku jen tak snadno vrátit registrační značku a vyřadit auto z evidence na odboru dopravy. Nejprve musí prokázat, že jeho vrak byl odstraněn ekologicky prostřednictvím specializované firmy,“ uvedl Petr Suchý, referent Odboru životního prostředí Městského úřadu v Krnově.

Za úspěchem krnovské akce stojí také fakt, že organizátoři likvidaci kompletních autovraků zajišťovali bezplatně. „Službu jsme občanům nabídli zdarma. Pro majitele vysloužilých aut je určitě lepší se vozidla zbavit tímto způsobem, než být v budoucnu popotahován za to, že jako vlastník registrovaného vozidla neplatí povinné ručení,“ doplnil Suchý.

Ve srovnání s ostatními městy, kde už podobná akce proběhla, byl v Krnově zájem mimořádný. Možnosti zbavit se starého vozidla využilo zhruba dvacet majitelů. „Podobné akce byly uspořádány i v jiných městech, ale Krnov mezi nimi vede. Například v Bruntále, kde se sběr autovraků uskutečnil nedávno, byla za celý den převzata pouze čtyři vozidla,“ uvedla Dita Círová, tisková mluvčí Městského úřadu Krnov.

Krnované, kteří nemohli autovrak zlikvidovat ve stanovený den, mají možnost využít služeb firem, které mají ke sběru a likvidaci vraků oprávnění. Nejbližší sídlí v Bruntále a Opavě. Nutné je vyžadovat doklad, že likvidace byla provedena ekologicky. Rozhodně se nedoporučuje odstavit automobil bez registrační značky na ulici.V tomto případě hrozí pokuta v řádech desetitisíců. Stejně tak není vhodné vůz prodat. „Často se stává, že lidé vrak prodají lidem, kteří ho kompletně rozeberou, co se jim hodí, odnesou do sběrného dvora a zbytek na černou skládku. Prodávající ale nemá žádný doklad, a tak mu auto na odboru dopravy neodhlásí,“ dodal Suchý.