Přesto však na ně lze natrefit. Oprýskaný lak karoserie, vypuštěné pneumatiky, absence stěračů či espézetek mnohé vypovídá o záměru majitele Opelu Vectra, který je zaparkován v ulici Holasické vedle domu s číslem 21.

Vzhledem k tomu, že vozidlo bylo odstaveno nakřivo a na první pohled se nejspíš jedná o autovrak, zřejmě neuniklo pozornosti okolo bydlících obyvatel, kteří vše nahlásili. Takové případy řeší odbor životního prostředí. A to zejména referent oddělení ochrany ovzduší a nakládání s odpady Pavel Zdrálek, který mimochodem sepisoval i výzvu pro zmíněnou vectru v Kateřinkách.

„Momentálně řeším čtyři autovraky. V Opavě není situace kolem nich nikterak dramatická. Od začátku roku neevidujeme ani ne deset takových případů," popisoval už zmíněný Pavel Zdrálek.

Podle něj vylepená výzva majitele automobilu přiměje k tomu, aby se vozu sami zbavili, jinak to musí řešit město, které může náklady vynaložené na likvidaci vozidla zpětně vymáhat: „Lhůtou jsou dva měsíce. Mé zkušenosti jsou takové, že majitelé se většinou po výzvě vzpamatují a zhruba do tří týdnů auto zmizí."

Likvidace autovraku nic nestojí

Je zarážející, že se vraky osobních vozidel objevují i v nepatrném množství, jelikož u řady soukromníků jej lze zlikvidovat zadarmo. Zájem z jejich strany je obrovský, mnohdy za vrak nabízí také peníze. Projevilo se to i u vectry z Kateřinek, na kterou byla kromě výzvy vylepena také nabídka ke koupi a následné ekologické likvidaci zdarma.

„Jestliže se nakonec opravdu musíme uchýlit k tomu, že auto odstraníme na náklady města, po majiteli zpětně vymáháme peníze zejména za převoz k likvidaci," doplnil Pavel Zdrálek.

Aby za takových okolností mohlo být auto odstraněno, musí splňovat jistá kritéria, která jsou definována v zákoně o pozemních komunikacích. Zní následovně: „Vozidlo musí být trvale technicky nezpůsobilé k provozu a není opatřeno státní poznávací značkou nebo je zjevně trvale technicky nezpůsobilé k provozu na pozemní komunikaci."

Určení toho, co autovrak je a co ne, proto mnohdy není úplně jednoduché. „Bývá to problém. Úplně přesně to vždy určit nejde, jelikož se každá poškozená část vozidla dá opravit," sdělila naší redakci před časem vedoucí odboru životního prostředí opavského magistrátu Marie Vavrečková.

Některé případy řeší i Policie ČR

Podnět většinou přijde ze strany veřejnosti. Městská policie tato upozornění řeší a předává dále odboru životního prostředí, který vyhledává majitele vozidel. V některých případech se do toho zapojuje také Policie ČR.

„Panují-li nějaké důvody k tomu, že by dané vozidlo mohlo být předmětem trestné činnosti a mohlo být třeba odcizeno, celou věc prověřuje také Policie ČR. Většinou u těchto vozů chybí státní poznávací značka, takže kontrolujeme číslo karoserie anebo třeba číslo motoru," uvedl tiskový mluvčí opavských policistů René Černohorský.