Počasí je k nim stále vlídné a nenutí je hledat teplo v zařízení s přísným domácím řádem. V noclehárně s patnácti lůžky a třemi přistýlkami se v současné době volná místa ještě najdou a zaměstnanci očekávají hlavní nápor příchozích až s nástupem mrazů. Pro takové krizové situace bude i v noci otevřeno denní centrum, ve kterém mohou bezdomovci v případě zaplněné noclehárny přečkat noční hodiny v teple alespoň na židlích. „Přespání v noclehárně s hygienickým zázemím a jedním jídlem přijde zájemce jen na pětatřicet korun.

Pokud však dotyčný nocležník nemá žádné peníze, může si přespání pětkrát v měsíci odpracovat,“ vysvětluje vedoucí opavského azylového domu Miloslav Pípal možné postupy vůči lidem bez domova, kteří mají do kapsy skutečně hluboko. Kromě péče o ubytované klienty nezapomínají pracovníci ani na ty bezdomovce, kteří stále zůstávají venku. Mají už vytipované lokality, do kterých během svých terénních návštěv docházejí a snaží se navazovat kontakt s jejich obyvateli.

Vysvětlují jim veškeré možnosti pomoci, jakou mohou nabídnout, i podmínky, za kterých ji zájemci mohou přijmout. Opavský azylový dům Armády spásy je určen výhradně pro muže, ale do nízkoprahového denního centra mohoupřicházet také ženy. Lidé se v něm mohou umýt, posedět u televize nebo u tisku a zdarma dostávají polévku i čaj. Zhruba šedesát procent klientely tvoří pravidelní návštěvníci a zbylých čtyřicet procent bývají nově příchozí.

„Jakmile uhodí mrazy, budeme znovu přeplněni, ale pokud zájemce splňuje naše podmínky, nikdy ho v nouzi pryč nepošleme. V naléhavých případech domlouváme jejich přijetí v podobných zařízeních na území kraje,“ dodává vedoucí Pípal. Další azylový dům v Opavě je určen pro matky s malými dětmi v krizových situacích, které ho mohou obývat do doby, než si najdou vlastní sociální zázemí. Ten však není vybaven noclehárnou k přespání.