„Balíkomaty představují nový moderní a pohodlný způsob vyzvedávání zásilek, který již funguje na některých evropských poštovních trzích. Mají jednoduché a rychlé ovládaní a umožňují i výběr zásilky na dobírku. Maximální doba uložení zásilky v balíkomatu bude tři dny, následně čryři dny na příslušné ukládací poště," představuje nový projekt tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Cena by měla být stejná jako u běžných balíků doručených na poštu.

A jak by měly balíkomaty fungovat? Zákazník si objedná zásilku například na e-shopu a sám si vybere, do kterého balíkomatu ji bude chtít doručit. Na moment, kdy se zásilka v balíkomatu objeví, upozorní adresáta SMS zpráva.

„Zároveň dostane PIN kód, případně bude ve zprávě uvedena dobírková cena. A pak už stačí jen, aby zákazník dojel k balíkomatu, zadal PIN kód, případně zaplatil dobírku a poté se mu otevře příslušná přihrádka, ze které si zásilku vyzvedne," doplňuje Marta Selicharová.

Ke konci druhého čtvrtletí letošního roku by se mělo po celé České republice umístit deset prvních balíkomatů. Sedm jich bude v Praze, dále se pak objeví ve Strakonicích, v Českých Budějovicích a Prostějově. Na otázku, zdali bude do konce roku balíkomat v Opavě, je zatím ale odpověď nejistá: „Vzhledem k tomu, že se pilotní projekt připravuje, je zatím brzy na tak konkrétní informace," říká Marta Selicharová.

Týdeník Respekt ale uvedl informaci, že Česká pošta by měla do konce roku rozmístit dalších padesát balíkomatů po celé republice a příští rok ještě jednou tolik. Je tedy možné, že se co nevidět tato vymoženost objeví i v Opavě.