Ti na Velikonočním jarmarku v Opavě, kde dívka balonek koupila, zabavili u obou stánků plynové bomby. „Jedna byla v pořádku, u druhého stánku, kde si dívka balonek koupila, však byl vodík,“ řekl Miroslav Svoboda z Hasičského záchranného sboru v Opavě.

Balonek si dívka koupila u stánku, který měla pronajatý žena z Markvartovic. Hasiči zjistili, že před nedávnem stejná žena prodávala balonky v jiném městě a i tam došlo k explozi jednoho z nich a poranění dítětě.

Policie zatím v souvislosti s výbuchem nikoho nestíhá. „Čekáme na písemný výsledek expertizy. Pak se rozhodne o právní kvalifikaci,“ řekl včera odpoledne mluvčí policie René Černohorský. Podle neoficiálních zdrojů ponikatelka z Markvartovic uvedla, že plynovou bombu koupila před dvěma roky na inzerát v Avízu. „Už si nepamatuje, od koho to bylo. Ale prý ji řekl, že je bomba v pořádku a že on sám z ní balonky plnil. Žena nejdříve používala své bomby, když plyn došel, začala plnit z ní,“ vysvětlil s případem seznámený policista.

Podle Ferdinanda Schreibra z Opavy, který se prodejem balonků rovněž zabývá, není plnění balonků levnějšími, ale i výbušnějšími plyny ničím neobvyklým. „Je to běžná praxe a já už jsem na to upozorňoval dříve, například na pouti v Kravařích, ale nikoho to nezajímalo. Balonky mají být plněny heliem nebo speciálním plynem BalonGas, který je na také na bázi helia. Ale na trzích jsem byl a už podle cen jsem poznal, že v baloncích kvůli ceně nemůže být Balon- Gas, ale vodík. Je běžné, že balonky se plní z jiné lahve než té, která je vidět,“ řekl Schreiber.