Jaroslava Malá si peníze vybrala z bankomatu GE Money Bank a část z nich šla o chvíli později vložit přes přepážku zpět na účet. Udělala to proto, aby měla prokázaný povinný vklad na svém kontokorentním účtu. Čekalo ji však překvapení. U přepážky téže banky, z jehož přístroje předtím vybírala, odmítli dvousetkorunový vklad přijmout.

Údajně proto, že na jedné straně bankovky byla skvrna.

„Říkali, že takové peníze podle zákona nesmí vzít,“ vypráví Jaroslava Malá a dodává: „Prý mám jedinou možnost. Poslat tu dvoustovku poštou do České národní banky, odkud mi do šedesáti dnů odpoví, jestli moji reklamaci vyhoví, či nikoli.“ Za poškozenou ženu nakonec komunikovala s národní bankou redakce, která instituci poskytla i fotografii dotyčných peněz. Odpověď přišla rychle a je nekompromisní.

„Postup pobočky obchodní banky v případě dvousetkorunové bankovky je zcela v rozporu s ustanoveními zákona o oběhu bankovek a mincí. Jedná se o běžně poškozenou bankovku. Úvěrové instituce provádějící pokladní operace musí výměnu běžně poškozených peněz podle daného zákona provádět,“ sdělila Petra Hájková za Českou národní banku a dodala: „Zákon o oběhu bankovek a mincí ukládá obchodním bankám, které poskytují pokladní operace, i České národní bance a jejím pobočkám, zdarma vyměňovat běžně poškozené tuzemské bankovky a mince.“

To se však údajně v případě Jaroslavy Malé nestalo. Zástupci GE Money Bank se nechtěli ke konkrétnímu případu vyjadřovat. „Obecně však mohu říci, že mírně poškozenou bankovku by komerční banky měly akceptovat. V případě většího poškození je nutné obrátit se na Českou národní banku, která může například vydat náhradu i za bankovku, jejíž část chybí a podobně,“ říká Pavel Zúbek z GE Money Bank.

To, že je zákon na její straně, se ale Jaroslava Malá dozvěděla až pozdě, a tak udělala to, co by na jejím místě učinil téměř každý. Peníze prostě šla rozměnit do obchodu. To by však oficiálně neměla. „Pokud banka klientovi odmítne přijmout poškozené peníze, v žádném případě nedoporučujeme pokoušet se udat poškozenou bankovku do oběhu, a to bez ohledu na způsob jejího poškození,“ varuje na závěr Petra Hájková z ČNB.