VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mág a léčitel František Bardon z Opavy byl uznáván v celém světě

OPAVA -Léčil prý úspěšně ty, kterým už lékaři nedávali žádnou šanci. V Opavě ho ale dnes téměř nikdo nezná.

3.10.2007
SDÍLEJ:

Mágův hrob. František Bardon je pohřben na hřbitově v Opavě–Kylešovicích.Foto: DENÍK/Alica Heráková

Odborníci z oblasti mystiky a hermetiky ho prohlašují za jednoho ze dvou největších mágů dvacátého století. Řeč je o opavském rodákovi Františku Bardonovi. Uznávaný léčitel a mág se narodil 1. prosince 1909 v Opavě. Prožil normální dětství, ale ve čtrnácti letech se začala obyčejnému chlapci měnit povaha a charakter a k údivu jeho učitelů dokonce i písmo. Údajně se do něj tehdy inkarnovala vyšší duchovní bytost, a František Bardon tak prý získal nadpřirozené schopnosti. Názory na původ těchto schopností se sice různí, jejich výsledky ale nemůže nikdo popřít.

Vydobytou slávu zničil Adolf Hitler

Před druhou světovou válkou působil v Německu, kde přednášel o hermetice a během krátké doby se tam prý stal miláčkem publika. Udivoval pokusy, kdy před nevěřícími lidmi předváděl své magické schopnosti, nahlížel lidem do duše, jasnovidecky poznával skryté předměty i jejich historii stejně jako osud jejich majitelů. Jeho schopnosti a sláva způsobily, že se o něj začal zajímat samotný Adolf Hitler. Nabízel mu moc a peníze na oplátku za to, že mu objasní původ svých schopností a bude je využívat pro blaho říše. František Bardon však rezolutně odmítl a z Německa musel uprchnout. Brzy už poznal, jaké to je být v nepřízni velkého vůdce. V koncentračním táboře strávil pět let, byl mučen a na popravištích musel sbírat usekané hlavy. Uprchl na konci války, kdy byl tábor vybombardován. Po válce pak pomocí svých jasnovideckých schopností pomáhal nacházet utopená těla podle fotografií postižených a předvídal také osudy lidí pohřešovaných ve válce.

Léčil většinou chudáky

To, co ho nakonec proslavilo nejvíce, byly jeho léčitelské schopnosti. Studoval v Mnichově na škole pro přírodní léčitele, vyznal se v bylinách, které také pěstoval a z nichž vlastnoručně doma v kuchyni pomocí složitých zařízení extrahoval léky pro své pacienty. Sbíral i rostliny, které jsou známy jako plevel, např. rdesno ptačí. Tvrdil, že v každé rostlině vězí léčivá síla, třeba i v ovesné slámě. Léčil většinou chudáky, u kterých už lékaři ztratili úplně naději. S prosbou o pomoc za ním jezdili lidé z celé Evropy, např. z Německa nebo Švýcarska. V padesátých letech dokonce pracoval jako správce opavské nemocnice URytířů.

Zemřel v okovech komunistického lágru

V té době byl schopen vyléčit např. i rakovinu ve druhém stadiu, a to způsobilo, že na něj zaměřili svou pozornost komunisté. Nelíbily se jim výsledky jeho práce ani odměny, které dostával od svých mnohdy solventních pacientů. Prohlásili ho za šarlatána a uvěznili. V komunistickém žaláři také František Bardon zemřel 10.7. 1958 na zánět slinivky břišní. Dozorci si tehdy prý mysleli, že bolesti simuluje. František Bardon napsal několik knih, které byly přeloženy do většiny evropských jazyků. Odborníci z oblasti a mystiky a hermetiky ho prohlašují za jednoho ze dvou největších mágů dvacátého století! V jeho rodném městě ho ale už skoro nikdo nezná.

(Poznámka redakce: Vyzýváme čtenáře, kteří Františka Bardona znali, aby se s ostatními podělili o své zkušenosti a zážitky s ním. Můžete tak učinit buďto písemně na adresu redakce Opavský a hlučínský deník a Region, Mařádkova 17, Opava, nebo elektronickou poštou alica. herakova@denik.cz)

 

Hermetika a mystika

Hermetika je duchovní učení, jehož název je odvozen od slova hermetický – tedy uzavřený, utajený, nepřístupný. Odhaluje tedy skrytý pohled na svět (univerzum) a také metody a cesty poznání sebe sama. Jeho hlavní součásti jsou magie, alchymie a astrologie. Jeho podstatu vystihuje slovo univerzalismus – hermetika uznává tzv. univerzální zákony vesmíru, které jsou od počátku světa do jeho konce neměnné. František Bardon řekl, že hermetický zasvěcenec nevěří v nic, o čem se nemůže přesvědčit, ani v žádné zosobněné božstvo či idol, ale uctívá zákonitosti a harmonii ve všech formách bytí. Mystika je odvozena od řeckého slova myó nebo meyó, což znamená zavírat oči a uši nebo také zasvěcovat. Spočívá v odpoutání od smyslového světa a pohroužení do vnitřní zkušenosti setkání s Bohem nebo jednoduše duchovnem. Obecně by se dalo říct, že mystika je cesta k Poznání, Absolutnu, Osvícení, Vesmírné moudrosti či nejvyššímu ideálu člověka. Všechny tyto pojmy jsou různé, vyjadřují ale vlastně totéž. Je to jako když popisujete cestu na Mount Everest. Pokaždé se totiž bude lišit podle toho, z které strany půjdete. To ale nic nemění na skutečnosti, že vrchol, kterého dosáhnete, je jen jeden.

3.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Souhrn fotbalového víkendu

FC Hlučín – FC Odra Petřkovice 2:1
9

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

U vážné nehody třináctiletého cyklisty zasahovali v sobotu 21. října záchranáři ve Vávrovicích.

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení