„Zmizely například části tepané struktury. Jedná se o malé části, za které zloději nemohli dostat hodně, umělecká hodnota je pochopitelně někde jinde," komentuje náměstek primátora Dalibor Halátek.

Doplnění tepaných částí a celkovou renovaci skříně dostal na starost zkušený pasíř Pavel Strakoš, který má svou dílnu v Hradci nad Moravicí. Problémy ale nejsou pouze s vnějškem skříně, ale také s hodinami uvnitř. Ty často nejdou.

„K osazení skříně byly použity hodiny, které jsou pro tyto účely nevhodné. Bývají náročné na údržbu a velice často jsou porouchané. Hodiny jsme pravidelně opravovali, jak dlouho ale poté půjdou, jsme bohužel ovlivnit nemohli," vysvětluje náměstek opavských technických služeb Martin Girášek.

Vedení města mělo opravu barometru v plánu již delší dobu, rozhodující ale bylo přidělení dotace.

„Získali jsme 47 tisíc. Celkově bude oprava stát 115 tisíc a skříňka by se podle smlouvy měla vrátit na své místo do konce října. Je ale možné, že to bude dříve," doplňuje Halátek.

Skříňka na barometr ve Dvořákových sadech je příkladem drobné secesní architektury z období 20. let 20. století. Dřevěný korpus skříně s prosklenými třemi stranami zakončenými stlačeným obloukem stojí na krychlovém kamenném podstavci.

V rozích se nachází železné kování s plastickou vegetabilní výzdobou kaštanových listů. Mezi nimi jsou lunety čtyř ročních období. Skříň je ukončena kovovou polokoulí, pokrytou reliéfními listy kaštanů. Na jejím vrcholku sedí žába.