„Je zájem především o fialové a žluté vazby. Prodávají se především lesní truhlíky z přírodních sušin. Hodně jdou také řezané květiny na hrob, hlavně chryzantémy,“ řekla květinářka Renata Strožíková z Opavy.

Její slova potvrdila i další květinářka z Opavy, která si nepřála zveřejnit své jméno. „Zájem je jak o klasické věnce, tak o různé ozdobné truhlíky nebo kříže z jehličí. Dominuje žlutá a fialková barva,“ podotkla květinářka.

Někteří lidé se rozhodli na květináře nespoléhat a vyrobili si dekoraci na hrob pro své pozůstalé sami. „Použila jsem všechno, co jsem našla na zahradě. Jehličí, šišky, okrasnou trávu, břečťan. Vše jsem to naaranžovala do květináče a dozdobila například umělými podzimními lístky, sušenými jablky, kokosovým vláknem, ořechy nebo plátky sušených pomerančů. Doprostřed jsem pak umístila svíčku,“ uvedla třiatřicetiletá Marie S. z Opavy.

Pokud se chystáte během víkendu či v pondělí na Městský hřbitov v Opavě, mohlo by vás zajímat, že otevřeno bude od 7 do 22 hodin.

V loňském roce bylo v areálu městského hřbitova vybudováno nové veřejné osvětlení, které umožní a jistě zpříjemní všem spoluobčanům také pozdější návštěvu hrobů svých zesnulých,“ zmínil provozně-technický náměstek Technických služeb Opava, s. r. o., Martin Girášek.

Na Dušičky je stejně jako každý rok připraven také Městský dopravní podnik Opava, a. s., (MDPO). „V sobotu, neděli a v pondělí bude jezdit MHD na Městský hřbitov dle platného jízdního řádu. Městský dopravní podnik Opava, a.s., bude připraven vypravit dle potřeby další posilové spoje,“ informoval ředitel MDPO Hynek Woitek s tím, že cestující, kteří se chystají v tyto dny využít služeb MHD, mohou zdarma přepravovat jeden věnec nebo smuteční kytici.

Veronika Schindlerová, Lucie Orbanová

Jaká je historie Dušiček?

Dušičky, neboli Památka zesnulých, přivádí 2. listopadu každoročně na hřbitovy tisíce lidí. Tento svátek, kterým se projevuje úcta k mrtvým, se na našem území slavil už od pohanských dob. Podle historiků jde o pozůstatek starověkých Keltů, kteří obývali západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu.

V křesťanské formě zavedl modlitby za zesnulé 2. listopadu benediktýnský opat Odillo z Cluny a zvyk se rychle rozšířil po všech křesťanských zemích. Od té doby se v osmnácti evropských zemích slaví prvního listopadu svátek Všech svatých a den nato Dušičky.

Svátek Všech svatých vychází z doložené historické události, kterou bylo vysvěcení Pantheonu v Římě v roce 609. Je vzpomínkovou slavností zemřelých, kteří již dosáhli věčné blaženosti. Dušičky, brané jako duše v očistci, jsou proti tomu vzpomínkou na ty, které k této blaženosti ještě nedospěly.

Jejich památka se slaví od 10. století v zemích s křesťanskou tradicí. Lidé navštěvují hroby svých blízkých i známých a zdobí je květinami i zapálenými svíčkami.

Ve střední Evropě má svátek důstojný průběh, kdežto v anglosaských zemích a hlavně v Americe má zcela opačný průběh. Lidé v pestrobarevných kostýmech ho berou jako bujarou zábavu s dýněmi vyřezanými do strašidelných podob.

Halloween, jak ho nazývají, začíná poslední dobou pronikat také do České republiky, ale jen okrajově. Nemá u nás svou tradici a Češi zřejmě budou i nadále dávat přednost svým klasickým Dušičkám.

Jitka Hrušková