Slezská metropole se totiž letos zapojila do akce s názvem Baterkománie, kterou organizuje krajský úřad a společnost Ecobat. Právě Ecobat věnuje za každý kilogram baterií, který se během projektu vytřídí, deset korun na charitativní projekty v kraji, a to až do výše sta tisíc korun.

Cílová částka bude rozdělena mezi tři nejúspěšnější městské či obecní úřady, a to v přepočtu množství odevzdaných baterií na úředníka. Baterie se tedy až do 31. srpna takto sbírají v mnoha městech po celém Moravskoslezském kraji.

Peníze půjdou na nákup stojanu

Opavská radnice se rozhodla, že zkusí pomoci devítiletému Ondráškovi Honkovi.

„Pokud se našemu úřadu i díky vaší pomoci podaří v soutěži uspět, finanční příspěvek obdrží Ondřej Honka, který trpí vzácným Cardiofaciokutanním syndromem. V jeho důsledku se narodil se srdeční vadou, těžkou mentální retardací a poruchou růstu,“ říká koordinátorka soutěže Kateřina Hnátová. Ondrášek musel podstoupit operaci srdce, jako ročnímu mu lékaři diagnostikovali i ledvinové kameny.

Do svých osmi let měl zavedenou břišní sondu, protože jinak nebyl schopen přijímat potravu, nyní se již naučil polknout alespoň mixovanou stravu. Jednoduchá s ním není ani komunikace, protože Ondrášek takřka nemluví, z důvodu oslabené spodní části těla Ondra nechodí. Proto by potřeboval takzvaný vertikalizační stojan, který by mu pomohl správně držet tělo, posílit nohy a získat stabilitu.

Jeho matka, která je na malého Ondřeje sama, však při pořizovací ceně kolem 90 tisíc korun na tuto rehabilitační pomůcku nedosáhne. „Proto jsme se rozhodli pomoci a případnou výhrou na nákup tohoto stojanu přispět,“ dodává Kateřina Hnátová.