Bazar či zastavárna, mnozí si pod tím představí staré, ošuntělé a opotřebované věci. Mnohdy však právě v bazaru najdete ty pravé skvosty s nádechem historie a puncem originality. V bazarech na Opavsku seženete vše, od hudebních nástrojů, nábytku přes stavební materiály až po počítačové komponenty a knihy. Jsou tady smíšené bazary, ale i specializující se jen na určitý druh zboží, a právě ty jsme oslovili.

„Bazarem jsem začínal,“ svěřil se Přemysl Večerek, který podniká v oblasti hudebnin. V současné době se živí zakázkovou výrobou strunných nástrojů a uvádí, že klientelu má celorepublikovou. „Bazar teď provozuji už jen okrajově,“ dodává. Nejzajímavějším kouskem, který osobně objevil v bazaru, byla například loutna z konce devatenáctého století či kytara pocházející zřejmě z první španělské manufaktury, jejíž výroba je rovněž datována někdy ke konci devatenáctého století.

Dalším, kdo v Opavě provozuje výkup či komisní prodej, je David Lazecký. Ten se specializuje na počítačové komponenty. „Lidé zde mohou dát do prodeje nebo koupit kupříkladu staré monitory,“ uvedl David Lazecký a dodal: „Je to ale spíš vedlejší činnost, starších věcí pomalu ubývá.“ Cena výkupu nebo případného komisního prodeje záleží na domluvě. „Zákazník řekne svou představu, já také, vždycky se nějak domluvíme,“ řekl Lazecký. Pokud klient přinese novější kousek, odvíjí se cena podle aktuálních cen komponentů.

Také on potvrzuje, že tato podnikatelská činnost není jeho hlavní obživou. Pokud máte k dispozici připojení k internetu a potřebujete sehnat kupříkladu levnější stavební materiály, je možné si je dnes obstarat i takovouto cestou. Ostravská firma, která však má svou pobočku stavebnin i v Opavě, nabízí zákazníkům možnost inzerce přes internet. „Lidé zde nabízejí nejrůznější přebytky ze staveb, stejně tak naše firma, ceny si samozřejmě určují inzerující sami,“ uvedl vedoucí jedné z prodejen v Moravskoslezském kraji Pavel Hradečný.