Větší ze zmíněných bazénků je určený pro Priessnitzovu koupel nohou s historicky prověřeným pozitivním účinkem. Pro předehřátí organismu před koupelí je nutná mírná fyzická aktivita chůzí v mírně zvlněném terénu a po koupeli zase dokonalá masáž ručníkem a opět chůze. Menší bazének je využíván ke koupeli rukou, která zlepšuje nejenom jejich dobré prokrvení. Navíc totiž prokrvuje i hrudník, krk a hlavu.

Pramen Židlo vytéká z velké hloubky lesa Pavlačka a má bohatou historii. Jeho účinnou pomoc při nemocích lidí i zvířat potvrzují už různá svědectví z 19. století. Podle písemných i ústních tvrzení místních obyvatel byla jeho voda a je stále užívána nejenom k pití a tím k léčení vnitřních orgánů, ale též při očních zánětech, kožních ekzémech a jiných vnějších zdravotních problémech.

„Naši předkové vodu z pramene Židlo k léčení běžně používali a pokaždé jim pomohla. Stejnou šanci mají i současníci, a proto jsme rozhodli o jeho dokonalém zpřístupnění veřejnosti,“ uvádí bělský starosta Karel Krupa.

close Bělá nabízí úspěšné zdravotní vychytávky i procházku labyrintem. info Zdroj: Archiv obce Bělá zoom_in

Labyrint vznikl s pomocí dotace Nadace OKD a inspiraci našel ve francouzském labyrintu v Chartres z roku 1213. Postaven je ze staletých cihel klingerek, pocházejících z Rotschildových staveb, spolu s chodníčkem s oválnými kameny.

„Při chůzi na boso je ideálním pomocníkem pro aktivování akupunkturních bodů v chodidlech,“ přibližuje iniciátor labyrintu Karel Krupa jeho význam.

Návštěvník po cestičkách ujde 576 metrů a na konci snad pochopí motto, uvedené na začátku: Vydej se na cestu Labyrintem, abys potkal boha ve svém srdci.

„Snažili jsme se vytvořit klidné a krásné místo, které turistům poskytne radost z pobytu v přírodě a místním zase hrdost nad zjištěním, že i Bělá má Hlučínsku co nabídnout,“ dodává starosta Krupa.