Vozíčkáři nebo maminky s kočárky se již bez potíží dostanou do všech částí hlučínské radnice. Byla totiž dokončena přestavba vchodu do budovy A z ulice U Bašty. Přistavěn byl výtah a spolu s dalšími nezbytnými úpravami bezbariérový vstup vyšel radnici na 1,76 milionu korun.

„Připravili jsme projekt stavebních úprav a chtěli jsme na ně získat nějakou dotaci. Bohužel se žádný vhodný dotační titul neobjevil," komentuje financování projektu tajemnice Městského úřadu Hlučín Jiřina Pudichová a pokračuje: „Proto jsme se rozhodli uvolnit prostředky přímo z rozpočtu města, neboť nebylo možné nadále takto komplikovat kontakt s městským úřadem zejména lidem s tělesným postižením".

Až doposud se v Hlučíně vozíčkáři bez problému a cizí pomoci dostali jen do budovy C, neboť ta se již jako bezbariérová stavěla. Nyní se však handicapovaní mohou dostat do budovy radnice z ulice U Bašty a projet bezbariérovou chodbou do budovy B.

Už tedy nebudou mít problém si vyřídit záležitosti týkající se cestovních pasů, svateb nebo občanských průkazů.

Opavský magistrát je bezbariérový téměř celý

V Opavě je bezbariérový přístup do budov magistrátu také poměrně slušně zajištěn. Vozíčkáři se bez obtíží dostanou na Hlásku i do budov B a C magistrátu v Krnovské ulici.

„Jedině na Odbor rozvoje a exekuční oddělní finančního odboru, který sídlí v budově na Horním náměstí, není výtah," uvádí tisková mluvčí Magistrátu města Opavy Lada Dobrovolná a pokračuje: „V případě potřeby občanů řeší danou záležitost v náhradním bezbariérovém prostoru. Pokud je někdo vyloženě imobilní, například je trvale upoután na lůžko, je vždy možné řešit záležitost po domluvě v jeho domácnosti."

V Budišově nad Budišovkou je bezbariérová pouze budova městského úřadu, která se nachází nedaleko zdravotního střediska. Ta u kostela výtahem vybavena není.

„Pokud je někdo méně pohyblivý a není schopen se do patra dostat, úřednice to operativně vyřeší a sejdou úřadovat dolů," uvádí místostarosta Budišova nad Budišovkou Patrik Schramm s tím, že žádný problém ani stížnost na to, že úřad není bezbariérový, ještě nezaznamenali.

V Hradci jsou bezbariéroví od začátku

Městský úřad v Hradci nad Moravicí myslel na lidi s tělesným postiženým už v době svého vzniku, tedy v roce 2006. Tehdy vedení města přesídlilo do prostor bývalého hotelu Ještěr.

„Náš úřad je bezbariérový od začátku svého fungování. Máme bezbariérové toalety, výtah a také přístup do budovy. Počítal s tím už původní plán," poznamenala hradecká tisková mluvčí Jitka Celtová. Vyřizování na úřadě je tak jednodušší i pro maminky s dětmi, které svou ratolest vozí v kočárku.

Dodejme ještě, že v budově pracovníci úřadu využívají přízemí, první a druhé patro. Ve třetím se pak nachází chráněné byty.