„Letos jsme se moc neohřáli. Léto bylo hned pryč, ještě mámv paměti loňskou zimu a hory sněhu,” vypráví zanedbaný muž, kterému prý říkají Fred a který se v sobotu dopoledne choulil na lavičce na Vaškově náměstí do zimní bundy.

To, že právě probíhaly volby, vůbec nevěděl. „Co? Jaké volby? Dej s tím pokoj, mám jiné starosti. Dej mi pětku na rohlíky,“ řekl. Fred patří mezi ty opavské bezdomovce, kteří jen s největším sebezapřením přijímají střechu nad hlavou v Azylovém domě Samaritán na Nákladní ulici. „Omezujou mě tam a já mám rád svobodu,” argumentuje.

Současně však přiznává, že když nastoupí mrazy, přece jen do azyláku zajde.

Ten už má v těchto dnech všech pětadvacet míst obsazených. Zaplněno je i devětatřicet míst v azylovém domě pro matky s dětmi na Rybářské ulici. Muži hradí za poskytnuté sociální služby včetně ubytování 90 a ženy podle počtu dětí rovněž kolem 90 korun denně.

„Někteří klienti jsou zaměstnaní a poplatky hradí ze své mzdy, nezaměstnaní z pobírané podpory na bydlení,“ přibližuje pravidla ubytování v azylových domech jejich ředitel Tomáš Surovka. V nastupujících chladnějších dnech stoupá i zájem o přespání v noclehárnách obou zařízení.

Mužský Samaritán má z celkem osmnácti lůžek obsazeno kolem patnácti a v ženském objektu na Rybářské ulici využívá možnost přenocování v teple na deseti lůžkách zhruba osm nocležnic. „Pro dokonalý zájem o noclehárnu ještě nenastala ta pravá zima. Když však uhodí mrazy, je plno a zaměstnanci musejí někdy dokonce otevřít v noci denní centrum pro službu Volná židle,“ konstatuje Tomáš Surovka.

Jednorázové noční přespání přijde zájemce na 35 korun a v ceně je zahrnuta i hygienická podpora v podobě nočního oděvu, sprchování, čistého povlečení a polévky. Zájemci o prohlídku obou zařízení mohou využít Dne otevřených dveří, který připadá na středu 20. října.

V azylových domech Samaritán na Nákladní ulici i pro matky s dětmi na Rybářské ulici si mohou od 9 do 15 hodin prohlédnout veškeré prostory a seznámit se s poskytováním sociálních služeb.

Jitka Hrušková, Zuzana Urbánková