Když vyjedete po hlavní silnici do prudkého kopce z Mladecka směrem na Olomouc, mohl by se vám v budoucnu po levé straně otevřít úplně jiný pohled na krajinu. Vrchol jednoho z blízkých kopců, Kamenné hory, bude možná uřezán v délce zhruba 300 metrů.

V jeho útrobách se totiž skrývá tzv. moravský drob. Kámen, o který mají zájem těžaři. Konkrétně krnovská firma Bögl a Krýsl – Silnice Morava, s. r. o., která na něho získala dobývací práva a chce zde otevřít kamenolom. A to se obyvatelům okolních obcí nelíbí.

Důvod je prostý: bojí se hluku, prachu a zničení této přírodní rekreační zóny.

A tak měl jednatel společnosti Bögl a Krýsl Dalibor Tesař spolu se zástupci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a dalšími obhájci kamenolomu předevčírem odpoledne v kulturním domě v Deštném těžký úkol. Naklonit si stovky přítomných na svou stranu.

Nepodařilo se mu to. Lidé z Mladecka, Deštného, Jakartovic, Litultovic a Lhotky ho zasypali nadávkami a výčitkami. „Lžete! Říkáte blbosti! Jde vám jen o vaše peníze, a co zůstane nám? Hluk, prach a popraskané fasády. Běžte domů, váš kamenolom nechceme!“ křičeli na těžaře.

„Každý kamenolom je zátěž pro obce, ale my se snažíme eliminovat dopady,“ reagoval mj. Tesař. Ve chvíli, kdy spolu s geologem Jiřím Maňourem přislíbili majitelům domů protihluková okna, vysloužili si posměch.

Stejně tak lidé reagovali na jejich slova, že proti prachu budou jezdit nákladní auta zaplachtována. Některé v sále to rozesmálo, jiné rozhněvalo ještě víc: „Máte nás za blbce! Běžte se podívat na lom do Kajlovce, kolik aut tam jezdí s plachtami!“

Zastupitel Litultovic Jan Birgus obvinil těžaře, že mají ve svých návrzích na stavbu chyby. „Za takovou práci bych já nedostal osobní ohodnocení,“ řekl zastupitel.

Jednu z jeho výtek, týkající se přístupových cest k lomu, Jiří Maňour, který je nezávislým posuzovatelem projektu, přijal: „Moje chyba, že jsem si to na katastrálním úřadu neověřil.“

Po dvou hodinách napětí a nervů se lidé rozzlobeně rozcházeli s tím, že zorganizují referendum.

Těžaři zůstali v sále poslední. „Počkáme si do začátku září na stanovisko krajského úřadu. To je pro nás závazné,“ komentoval setkání Tesař. Za záchranu přírodní lokality bojuje od roku 1995 Občanské sdružení Kamenná hora.