VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Biolog dnes musí být optimistou

OPAVA -Stejně jako ovládá svět netopýrů, tak i dovede dlouho vyprávět o životě šelem nebo o problémech ochrany přírody. Zoolog Martin Gajdošík sídlí ve starobylém Blücherově paláci v Opavě, v zoologickém oddělení Slezského muzea.

6.8.2007
SDÍLEJ:

Netopýři patří k vášním Martina Gajdošíka. Na snímku kaloň indický.Foto: DENÍK/Milan Freiberg

Těžko byste v tomto trampovi hledali upjatého ortodoxního vědce. Vyznává zásadu, že věda se má pěstovat nikoliv v bílých pláštích, ale přímo v přírodě. „Vědec má být praktik. Možná je divné, že pracuji zde ve Slezském muzeu a ne v nějakém výzkumném ústavu, ale tam by mi chyběly možnosti častých exkurzí do terénu, práce s mládeží, kontakt s veřejností, prostě ta praktická a často popularizační část vědy, která je také hodně důležitá. Myslím, že věda by měla vychovávat, a připadne mi daleko přínosnější, pokud mohu zájemci ukázat živého živočicha v jeho přirozeném prostředí a se všemi souvislostmi v přírodě, než aby jej znal jen pasivně z filmů a knih,“ říká Martin Gajdošík.

Naši návštěvu začínáme hned kuriózním příběhem. „Tento evropský druh antilopy, který se jmenuje sajga, k nám přišel z Ruska,“ ukazuje na vznešeně vyhlížející zvíře. „Kůže a lebka zřejmě nelegálně ulovené sajgy se našly v jedné z části potrubí, ze kterých se stavěl ropovod,“ dodává. Tak načínáme spíše filozofickou debatu o všem, co pro Martina Gajdošíka znamená jeho obor, a o smyslu vědy a života vůbec.

Neuvážené pokusy o záchranu jsou na škodu

„Ne vždy mají zásahy ochranářů do přírody pozitivní dopady. Vědec musí respektovat mnoho faktorů, nejen vysadit stejný druh živočicha, ale také z podobného prostředí a s podobným typem chování. Tak se u nás například stalo při vysazení ještěrky zelené pocházející z jižní Evropy do středočeské populace naší ještěrky zelené, že potomci těchto smíšených párů se chovají tak, jako ještěrky zelené v teplých oblastech Balkánu. Tam si snůšku nezahrabávají příliš hluboko do země. Když to udělají u nás, tak snůška vymrzne. Kvůli tomu v zasažené oblasti žije sice početná, ale přestárlá populace ještěrek zelených, kde chybí mláďata, a je otázkou času, kdy dojde k jejímu vymření.“ uvádí Gajdošík příklad tzv. genetické eroze druhu.

Uvážené křížení však může také vést k záchraně různých živočišných druhů. V zoologických zahradách se například vedou plemenné knihy, podle kterých se celosvětově sleduje, kterého samce ohroženého druhu je vhodné připustit ke které samici – z hlediska kondice, věku, příbuznosti a mnoha dalších faktorů. Mohou podle něj vznikat i další kuriózní případy. Eskymáčtí lovci dříve než vědci zjistili, že kvůli globálnímu oteplování a ústupu polárního ledu se medvědi lední dostávají více na jih. Tak došlo k jejich zkřížení s medvědy hnědými. „Musíme dostatečně znát druhy, do jejichž života chceme zasahovat,“ dodává Martin Gajdošík.

Biologie kontra nekrologie

Všechny obory lidské činnost vyžadují hlavně citlivý přístup. „Z biologie by se nikdy neměla stát nekrologie - zoolog by tedy měl živočichy hlavně pozorovat a popisovat, a nepoužívat výzkumné metody, kterými je zbytečně poškozuje či ničí, “ uvádí. Mnohdy pomohlo, když se věda vydala mírnější cestou. Osvědčilo se například přerušení zimního kroužkování netopýrů, které vedlo k tomu, že přezimující zvířata byla probouzena, což výrazně narušovalo jejich život, a populace některých druhů začaly mizet. Když se se zimním kroužkováním přestalo, vědcům sice chybí určitá data, ale zato netopýrů přibývá,“ vypráví Martin Gajdošík.

Biolog musí být podle něj především optimistou. Kdyby se mu podařilo zachránit byť jen šedesát procent existujících druhů živočichů a rostlin, je to vždy lepší výsledek než nic. „Podle mého dnes patří mezi nejohroženější oblasti světa tropické pralesy, korálové útesy a polární biotopy.“ Ani fauně na naší planetě se nevyhýbá globalizace. Kvůli rozvinutému dopravnímu spojení se na různých místech světa objevují druhy, které dané oblasti mohou nenávratně ublížit. V Anglii vysazená veverka popelavá už například téměř vytlačila veverku obecnou. Je jisté, že za padesát let tu už některé živočišné druhy neuvidíme. Sibiřských tygrů je dnes v přírodě méně než v zajetí.

Přestože živočišné druhy hlavně mizí, jsou dosud objevovány a popisovány i nové nejen bezobratlých, ale i obratlovců, a to i ve zdánlivě člověkem značně ovlivněném prostředí. V Austrálii byl kupříkladu nový druh hada popsán na smetišti v Sydney. Na ochranu živočichů se nelze dívat skrze peníze. Kdyby všechny státy světa přistoupily na příslušné mezinárodní konvence, byl by rázem vyřešen nelegální obchod se zvířaty, který je třetí největší po obchodu se zbraněmi a drogami.

Rasismus je čirý nesmysl

„Různé lidské rasy si připadají velmi odlišné, přesto jako druh má člověk velice malou genetickou variabilitu. Je daleko větší genetický rozdíl mezi dvěma šimpanzy ze sousedících lesů než mezi Evropanem a Křovákem. Dobrý genetický základ má pouze populace s velkou variabilitou,“ říká Gajdošík. Přitom to, co náš genofond dělí od šimpanze bonobo, by se dalo vměstnat do několika procent. Když si vezmeme genetickou výbavu lidí, i přesto, že jsme si v rámci druhu velmi blízcí, některé fyziologické dispozice máme značně odlišné. Například Evropané získali v průběhu své historie patrně vyšší odolnost vůči nákaze morem díky níž jsou v současnosti údajně i více odolní proti infekci virem HIV. Na druhé straně je snadněji než Afričany zkosí malárie, které je populace s africkým genofondem více přizpůsobená.

Je nebezpečné něco ve vědě zakazovat

„Dnešní věda pokročila tak daleko, že brzy nebude problémem naklonovat třeba z krve dítěte, které zemře při autonehodě, nového jedince a věřím, že za to bohatí rodiče budou schopni dát nekřesťanské peníze,“ říká Gajdošík. Vědec by se měl ale především řídit etikou. „Na druhé straně není správná cesta nějaký směr výzkumu zcela zakázat, protože vždy se na světě najde stát, kde se to povolí. Tím se jen podpoří obchod s takovými produkty. Spíš je třeba hledat dostatečně etické metody získání zamýšlených produktů – například lidských kmenových buněk. Správný vědec by měl být schopen připustit v devětadevadesáti letech nad svým celoživotním dílem, že se mýlil. Na druhou stranu vědec by se měl věnovat zejména tomu, co může bezprostředně ovlivnit. Proto mě politika nezajímá a nehodlám ji ani sledovat. Jako biolog vidím, že honba pouze za ziskem je z dlouhodobého hlediska neudržitelná, “ říká Martin Gajdošík. Úkolem vědce je stále na sobě pracovat a dobře praktikovat vědu znamená i vychovávat mladší generace, což je hned po objasňování zákonitostí naší reality největším posláním vědy.

Kdo je Martin Gajdošík?

Martin Gajdošík se narodil v roce 1971 ve znamení Raka v ascendentu Býka. Vyzkoušel si i práci ošetřovatele v zoo, avšak nejdéle pracoval jako zoolog státní ochrany přírody. Od roku 2003 pracuje v Přírodovědeckém oddělení Slezského zemského muzea jako kurátor sbírky obratlovců. Kromě toho je Martin Gajdošík členem České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) a České zoologické společnosti. Organizuje také Sdružení ekologickohistorické výchovy Cesta ztracených her. Na exkurze do terénu – zejména za netopýry - je ochoten vzít i případné zájemce, ochotně také poradí, co s nalezenými živočichy (ptáci, ježci, netopýři, atd.), případně s problémy, které mohou trápit chovatele. V současné době připravuje Martin Gajdošík hned několik výstav ze sbírek opavského muzea. Nejbližší akcí je Evropská noc pro netopýry 5. září, jednu z výstav přírůstků muzea, na které bude vystaven los, a další výstavy a přenášky.

6.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 18 000 Kč Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče PRACOVNÍK, PRACOVNICE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATEL/ -KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Mgr. Martina Calabri, tel.: 602 147 143 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: domov@scopava.cz. Strukturovaný životopis zašlete na e-mail: martina@doupal.cz., Kurz pracovníka v sociálních službách dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.. Pracoviště: Seniorcentrum opava, příspěvková organizace, Rolnická, č.p. 1550, 747 05 Opava 5. Informace: Martina Calabri, +420 602 147 143. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) VNITROSTÁTNÍ KAMIONOVÁ DOPRAVA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ŘP sk. C+E (možno i bez), pružná prac. doba, praxe výhodou, profesní průkaz (možno i bez), kontaktovat mezi 8 - 15 hodinou. Pracoviště: J sped, s.r.o. - provozovna, Ke Kapli, č.p. 188, 747 14 Ludgeřovice. Informace: Aleš Janík, +420 595 046 458. Výroba - Výroba Montážní dělník 15 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů OPERÁTOR/-KA VÝROBY - DĚLNÍK/-CE MONTÁŽNÍ LINKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Jana Haubeltová, osobně - Linaset, a.s. - Budišov n. B, v pracovní dny v době od 8:00 - 14:00hod., tel. 556 317 324, e-mail: haubeltova@linaset.cz, vzdělání nerozhoduje, mzda 15 500 Kč, příplatky za práci odpoledne a v noci, třísměnný provoz, nástup IHNED, práce na dobu určitou do 30.6.2019 a následné prodloužení dle vývoje zakázek, možnost převedení do kmenového stavu společnosti Linaset, a.s., Náplň práce: montážní práce - montáž a kompletování drobných výlisků, kontrola, balení. , Požadujeme: manuální zručnost, schopnost a možnost pracovat v třísměnném pracovním režimu (pondělí-pátek, víkendy volné) s následným střídáním směn: 3 týdny ranní, 1 týden odpolední, 1 týden noční, zodpovědný přístup k práci.. Pracoviště: Personal fabric - agentura práce, a.s. - pracoviště linaset, a.s., Československé armády, č.p. 362, 747 87 Budišov nad Budišovkou. Informace: Jana Haubeltová, +420 556 317 324. Informační technologie - Informační technologie Programátor 25 000 Kč Programátoři počítačových aplikací specialisté PHP / MySQL PROGRAMÁTOR -KA V OBLASTI JÍZDNÍCH KOL. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Michal König, e-mail: konig@schindler.cz, tel. +420 730 895 389, Požadujeme:, • dobrá znalost PHP, MySQL, Javascript, CSS, JS, HTML, Framework, • tvorba a znalost microsites, • zkušenosti s ZEND, NETTE, SYMFONY, • tvorba a rozvoj eshopu, B2B, B2C, • uvítáme znalost SEO, Pracovní poměr s pružnou pracovní dobou či externí spolupráce. Místo výkonu práce: Kravaře u Opavy. Termín nástupu: ihned, Co nabízíme:, • motivační finanční ohodnocení na základě zkušeností,, • možnost profesního rozvoje a práci na zajímavých projektech, dlouhodobou spolupráci. Pracoviště: Mojepneu kravaře, Štěpánkovická, č.p. 950, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: Michal König, +420 730 895 389.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PETER HORVÁTH je ve funkci ředitele Městské policie Opava od října 2016.

Opava: pokus o odvolání ředitele městské policie nebyl úspěšný

Karnola je národní kulturní památka, která vyhořela 20. prosince 2017 krátce před zahájením revitalizace.
24

Kvůli požáru se záchrana Karnoly výrazně prodraží

Za přepadení před opavským supermarketem padly tresty

Dvojice podmínek a jeden nepodmíněný trest si v úterý dopoledne od Okresního soudu v Opavě odnesla trojice mužů, která letos na jaře zfingovala loupež před supermarketem Terno.

OBRAZEM: Vodáci uzamknou Moravici

Po dvou zrušených prázdninových sjezdech si mohou všichni příznivci vodáckého sportu konečně znovu splout řeku Moravici. Poslední letošní splutí Moravice se uskuteční v sobotu 22. září.

Suché léto se podepsalo na úrodě: co zdraží a co zlevní?

Dlouhé týdny bez dešťových srážek, které jsme letos na jaře a v létě zažívali, mají dopad i na úrodu zemědělců a zelinářů či ovocnářů. Jak výrazně se propady ve výnosech u některých druhů zeleniny, obilí či brambor projeví v cenách, za které je nakupujeme v obchodech?

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT