Na internetu, stejně jako v minulých ročnících, lidé mohli vybírat místa, kde je podle nich vhodné měřit rychlost. Jde o nebezpečné úseky v obcích, lokality u škol a kulturních zařízení, ale také o riziková místa na dálnicích. Níže přinášíme seznam míst v Moravskoslezském kraji, kde budou policisté v pátek měřit rychlost.

Při předchozích ročnících docházelo ke kuriózním situacím. Žertéři například doporučovali umístění radaru na cestu na Lysou horu, další šokoval návrhem na měření rychlosti na Vodní nádrži Morávka. Policisty pobavila také iniciativa na kontroly na Karlově mostě.

Coural

I během samotných razií není nouze o zajímavé okamžiky. V síti policistů ve Vřesině na Ostravsku paradoxně uvízl motorista, který se v úseku, kde je povolená padesátka, „coural“ na zcela prázdné silnici pětadvacítkou. Tím na sebe upoutal pozornost policistů, kteří se ho rozhodli zastavit a zkontrolovat.

Záhy vyšlo najevo, že muž sedící za volantem dodávky neměl řidičský průkaz, o který přišel v souvislosti s jiným dopravním deliktem. Následoval převoz na policejní stanici o obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí.

Seznam všech míst zahrnutých do akce Speed Marathon v ČR najdete zde.

Místa pro Speed Marathon 2024 v MS kraji

close Seznam míst v MS kraji, kde se bude v pátek měřit. info Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch zoom_in Seznam míst v MS kraji, kde se bude v pátek měřit.

close Seznam míst v MS kraji, kde se bude v pátek měřit. info Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch zoom_in Seznam míst v MS kraji, kde se bude v pátek měřit.

A jaké hrozí pokuty?

Jak vysoké pokuty řidičům hrozí za překročení rychlosti:

- o méně než 10 km/h v obci nebo mimo ni pokuta na místě do 1 500 korun, ve správním řízení 2 000 – 5 000 korun,
- o 10 km/h a více v obci nebo mimo ni pokuta na místě 1 500 – 2 000 korun, ve správním řízení 2 000 – 5 000 korun a dva trestné body,
- o 20 km/h v obci (o 30 km/h mimo obec) a více pokuta 2 500 – 3 500 korun, ve správním řízení 4 000 – 10 000 korun, 4 trestné body,
- o 40 km/h v obci (o 50 km/h mimo obec) a více - pokutu příkazem na místě nelze udělit, ve správním řízení lze uložit sankci v rozmezí 7 000 – 25 000 korun, 6 trestných bodů a současně zákaz řízení v délce 6 – 18 měsíců.