Noclehárna pro muže v Nákladní ulici má kapacitu osmnáct lůžek a všechny jsou nyní obsazeny. Na koho nezbude postel, musí vzít zavděk židlí a přespáním v denním centru, a to v rámci projektu Volná židle.

Přijímání klientů probíhá standardně od 18.30, zatím do konce ledna je však doba posunuta. Muži mohou na noclehárnu přicházet už od 17 hodin, ženy pak na tu svou v Rybářské ulici od 15 hodin. I toto ženské zařízení má nyní plno. Stop stav hlásí i azylový dům pro muže a pro ženy a matky s dětmi.

Nové vozidlo opavských záchranářů.
Opavští záchranáři mají novou sanitku, přispělo i město

„Přijímáme všechny, nenecháváme je nyní venku. I když třeba přijde někdo opilý, není to až tak podstatné, důležitější je to, jak se chová, aby neohrožoval sebe ani ostatní. Tím, že máme nyní prostory noclehárny upraveny na dvě místnosti, můžeme přijmout i klienty, kteří jsou nemocní. Nemám na mysli covid, ale jiné problémy, třeba dolních končetin. A sestřička jim může přijít udělat převaz, pobývají i přes den na noclehárně,“ přibližuje ředitel Armády spásy Opava Gerhard Karhan. Samozřejmostí je dodržování hygienických opatření, nosí se roušky, připravena je i dezinfekce.

Zimní oblečení nebo boty

Pokud máte doma přebytečné ponožky, šály, čepice nebo spodní prádlo, můžete je Armádě spásy darovat. Poptávka je spíše po mužském oblečení, nosit ale lze i to pro ženy. Hodí se také zimní boty. Adresa noclehárny a azylového domu pro muže je Nákladní 24, ženská noclehárna a azylový dům se nachází v Rybářské ulici 86.

„Za všechny dary velmi děkujeme,“ dodává Gerhard Karhan. Zájemci mohou lidem bez domova nocleh i věnovat, a to zakoupením takzvané nocleženky. Jedná se o poukaz v hodnotě 100 korun, který jednomu člověku umožní strávit noc v teple. Kromě přespání je v ceně zahrnuta i polévka s pečivem a teplý nápoj, možnost vykonání osobní hygieny nebo schůzka se sociálním pracovníkem. Nocleženku mohou lidé darovat prostřednictvím webu www.noclezenka.cz.