Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blücherův palác: Ať se stará hlavně ministerstvo!

Opava - Jeden z bodů jednání zastupitelstva města Opavy se týkal dotací. Zatímco navržené peníze pro Slezskou univerzitu nebo sportovní oddíly prošly bez připomínek, nad penězi pro Slezské zemské muzeumse strhla živá diskuse.

24.4.2009 4
SDÍLEJ:

Slezské muzeum hledalo ve snaze o alespoň dílčí nápravu stavu střechy pomoc u města Opavy. Uspělo jen částečně. Místo 250 dostalo od zastupitelů jen 50 tisíc korun.Foto: DENÍK / Martin Kůs

Nejdříve musel primátor Zbyněk Stanjura (ODS) vysvětlit poslanci Miroslavu Opálkovi (KSČM), proč měla žádost muzea nestandardní formu.

„Pan ředitel mi volal na poslední chvíli, a tak jsme se domluvili, že žádost pošle jen e–mailem. Je to moje chyba, omlouvám se,“ vysvětlil primátor. Poté se zamyslel Miroslav Krajíček (ODS) nad vztahem Ministerstva kultury, zřizovatele muzea a vlastníka budovy na rohu Masarykovy a Truhlářské ulice, ke svému majetku.

„Ať se to líbí nebo nelíbí, pokud dnes schválíme dotaci muzeu, řešíme problémy za jiného,“ řekl mimo jiné Krajíček. Jeho slova v následných připomínkách podpořili i další zastupitelé. Vojtěch Turek (KDU-ČSL): „Před třičtvrtě rokem jsem tu pronesl, že jsou v Opavě budovy, které nejsou naším majetkem, ale naší ostudou. Myslel jsem muzeum.“

Vladimír Javorský (KSČM): „Myslím, že je třeba zvýšit tlak na ministerstvo, aby něco dělalo. Osobně nemám nic proti navržené podpoře.“ Vzásadě se ale nenašel nikdo, kdo by s pomocí muzeu nesouhlasil. Šlo jen o to, kolik město dá. Miroslav Krajíček (ODS) navrhl přispět 30 tisíci jen na zabezpečení střechy tak, aby nebyla nebezpečná obyvatelům města.

Další návrh měl poslanec Václav Klučka (ČSSD): „Já mohu slíbit, že budu tlačit na náměstka Stejskala na ministerstvu, aby si vzpomněl i na Opavu. Prozatím navrhuji dotaci padesát tisíc korun.“ Tento pozměňovací návrh byla nakonec odsouhlasen 24 z přítomných 41 zastupitelů. Podle žádosti na magistrát chtělo muzeum peníze na sejmutí staré střešní krytiny a dočasné překrytí krytinou z hliníku.

Tím chtělo zabránit ohrožení chodců a také zatékání do konstrukce.

Co na to rozhodnutí říká současný ředitel muzea Antonín Šimčík? Ten si vzal slovo přímo na jednání zastupitelstva: „Muzeum má do budoucna připraven projekt, který komplexně řeší stav objektu a především jeho dnešní neúčelné využití. Je chybou, že jsme ho nedokázali předložit. Střecha opravu potřebuje, a tak nezbývá, než hledat jiné cesty k získání pomoci.“

Autor: Martin Kůs

24.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení