Pro srovnání: loni to bylo za stejné období pouze šest desítek výjezdů.

Pokud někdo problémy s obtížným hmyzem na linku 150 ohlásí, přijedou na místo profesionální hasiči. A to za předpokladu, že by byl v ohrožení lidský život. Speciálním výcvikem ale procházejí i některé jednotky dobrovolných hasičů na Opavsku. Méně závažné případy totiž jezdí likvidovat právě oni. Jestliže v dané lokalitě dobrovolníci pomůckami pro likvidaci bodavého hmyzu nedisponují, musejí se lidé obrátit na specializované deratizační firmy. Jednou z jednotek, které se na odstraňování hmyzu specializují, je Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Smolkov. Podle starosty SDH Ondřeje Slížka je zatím počet výjezdů průměrný.

„Jezdíme do Háje ve Slezsku, Jilešovic, Chabičova, Lhoty a do Smolkova. Za poslední dva týdny registrujeme čtyři výjezdy. V tomto období je výskyt bodavého hmyzu určitě častější než jindy. Vosí hnízda většinou bývají velká jako lidská hlava, jedno sršní hnízdo však mělo i metr a půl na čtyřicet centimetrů. Naše jednotka má technické prostředky, různé nářadí, když se hnízdo nachází někde v dutině, je nejlepší jej úplně odstranit. Samozřejmě na povolení majitele, že můžeme místo rozbít, něco zlomit a podobně. Máme dva speciální obleky,“ popisoval starosta smolkovského sboru.

Jestliže hmyz uštědří žihadlo člověku, u kterého se pak rozvine alergická reakce, vozí postižené sanitka většinou do Slezské nemocnice Opava (SNO). Někdy se stává, že lidé se silnějšími reakcemi přicházejí i sami. V obou případech končí pacienti na interně.

„Podáváme jim potřebné léky a pozorujeme je 12 až 24 hodin. Letos jsme ještě neměli nikoho, kdo by skončil na JIP. I přes tropické teploty je počet pacientů píchnutých včelou či vosou srovnatelný s minulými roky,“ sdělil primář interního oddělení SNO Petr Gajdoš. Někteří vyhledají pomoc až později. „Na pohotovost, do chirurgické či kožní ambulance přichází pacienti, které píchnul hmyz a mají lokální otok i několik dní po samotném útoku. Po ošetření jsou posíláni na internu,“ vysvětlila náměstkyně ošetřovatelské péče Hana Hozová.

V celém Moravskoslezském kraji pak hasiči od 1. července do včerejšího dopoledne vyjížděli k více než jedenácti stům případů, loni jich bylo šest set.