Pracovníci technických služeb, cestáři i obyčejní lidé mají stále co dělat. Jako velké nebezpečí se v těchto dnech ukazuje hlavně těžký mokrý sníh a led nad našimi hlavami – na střechách domů a na stromech.

Jen za posledních čtyřiadvacet hodin vyjeli hasiči na Opavsku, Hlučínsku a Vítkovsku ke 24 případům, kdy uvolňovali silnici od padlých stromů nebo blokujících aut, shazovali ze střechy sníh nebo nebezpečné rampouchy či jinak pomáhali druhým, kteří se dostali do pro ně neřešitelné situace.

Jen namátkou – Opava a její městské části, Hlučín, Darkovice, Nové Sedlice, Kravaře, Vítkov, Jakubčovice, Bolatice, Hať… Tam všude přiložili hasiči, ať už ti dobrovolní nebo profesionální, ruce k dílu.

„Za poslední čtyři dny jsem v souvislosti se sněhem jen na Opavsku vyjížděli hasiči osmdesátkrát a některé z výjezdů znamenaly i více zásahů najednou. Kromě odstraňování padlých stromů a sněhu jak na silnicích, tak na střechách, jsme například pomáhali i několika zapadlým sypačům cestářů,“ shrnul pomoc hasičů na Opavsku tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Jeden ze zmíněných sypačů vyprošťovali hasiči v Těškovicích, jiný v úterý ráno u Bělé. Šeštadvacetitunové kolosy museli hasiči z příkopu a závějí vyprostit s pomocí vyprošťovacího speciálu Mercedes Benz Bizon z centrální hasičské stanice HZS MSK v Ostravě-Zábřehu.

Jeho obsluha si přitom musela dát velký pozor, aby několikatunový stroj také někde neuvízl. (čtěte více)

Hasiči ale opakovaně varují před nebezpečím padajícího sněhu a rampouchů ze střech. Proměnlivé počasí totiž způsobuje tání a následné namrzání sněhu na střechách a při napadání dalších vrstev sněhu tak může být přesažena nosnost střechy.

Je však třeba zdůraznit, že pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů ze střech je povinností jednotlivých majitelů domů. Kolik sněhu střecha unese, najdou majitelé ve stavební dokumentaci.

„Pro ty, kteří si na střechy sami netroufnou, mají moravskoslezští hasiči na svém webu www.hzsmsk.cz aktualizovaný seznam firem, které jsou ochotny odstraňovat rampouchy a sníh ze střech za úplatu,“ vzkazuje Petr Kůdela.