Zdejší obyvatele čekají opravdu zásadní změny. Mimo jiné se například chystá zrušení autobusového nádraží.

„O změně autobusové zastávky již uvažujeme několik let v souvislosti s výstavbou průmyslové zóny. Autobusy Veolie by tam měly zajíždět. Zaměstnanců v zóně přibývá a chodí docela daleko ze zastávky. Zrušením autobusového nádraží však nedojde ke zrušení zastávky. Ta zůstane v hlavní ulici Opavské v centru obce podél cesty," vysvětluje starosta Bolatic Herbert Pavera. Budova, která dosud sloužila jako autobusové nádraží, je údajně ve špatném stavu a normálně by potřebovala až milionovou rekonstrukci.

Mimo jiné mají ale v centru naopak přibýt i některé dekorativní prvky jako kašny, fontánky či malé jezero. V plánu jsou také nové zástavby, byty, občanská a sociální zařízení, má se vysadit zeleň, utvořit posezení a dojde i na další řadu proměn vedoucích k modernizaci a zkrášlení celého místa. Nic z toho však nepůjde najednou.

„Počítáme s tím, že se bude stavět postupně, asi se těžko najde nějaký developer, který by to postavil najednou. I proto jsme stanovili pravidla, podle kterých se budou řídit stavby. A chceme oslovit i naše podnikatele, věřím, že i mezi nimi se najdou investoři," říká starosta. Podle něj se bude jednat o investice řádově ve výši desítek milionů korun.

Vizualizace možného řešení nového centra obce v Bolaticích.

Stále ještě není stanovena definitivní nová podoba centra. Ve hře je prý stále několik variant vyhovujících podmínkám, které určilo vedení obce. Už dnes se ale dá říct, že Bolatické čeká se všemi změnami běh na dlouhou trať.

„Věříme, že první kroky k výstavbě nového centra se uskuteční v příštím roce. Celkové dokončení se předpokládá do roku 2020," konstatuje na závěr Herbert Pavera. Jak se domnívá, jistě se najde mnoho takových, kterým nepůjdou všechny projekty tzv. pod nos, ale věří, že v budoucnu dokáží tito lidé změny ocenit.