V následujícím roce tu budou proto muset omezit či zrušit některé plánované investice, aby se dorovnal daný rozdíl 2,4 milionu. Argumenty úředníků, proč jsou dotace nižší, než bylo požadováno a očekáváno, jsou ale některým lidem k smíchu a pláči zároveň.

Jedním ze stěžejních zádrhelů měl být fakt, že při stavebních pracích došlo k některým vynuceným změnám oproti původnímu projektu, a také skutečnost, že podmínky pro poskytování dotací z Regionálního operačního programu praví, že rekonstrukce není oprava a naopak. Nepomohlo ani to, že všechny změny a opravy byly Bolatickými včas a řádně Úřadu regionální rady Moravskoslezsko nahlášeny i zdůvodněny.

„Podmínky jsou stejné pro všechny, a tak je musíme akceptovat, ale je nepochopitelné, že i po více než deseti letech zkušeností s dotacemi Evropské unie nastavují úředníci, kteří o nich rozhodují, tak nesmyslné podmínky, že se nedají téměř dodržet," vyjadřuje se k tématu bolatický starosta Herbert Pavera a pokračuje: „Každý, kdo rekonstruoval starý dům, ví, že v projektu nejde přesně stanovit všechny opravy. Například jsme v průběhu stavby změnili podlahovou krytinu z dražší na levnější. Po odkrytí starých podlahových krytin se ukázalo, že podlaha je více rozdrolená, než se počítalo v projektu, že byly změněny otvory pro dveře v některých místnostech a tak dále."

Vinou pomyslné rány pod pás ze strany úředníků se tak budou muset Bolatice ve svých plánech na zvelebování obce trochu uskrovnit. Nicméně neztrácí naději, že jim v budoucnu dotační politika státu a kraje už takto nemilé překvapení víckrát nezpůsobí.