Toto centrum funguje na neurologickém oddělení a jako jediné na severní Moravě a ve Slezsku získalo certifikaci Czech Headache Society, kterou má v republice pouze deset zdravotnických zařízení. K dnešnímu dni eviduje už kolem pěti set pacientů a týdně do něj přichází hledat pomoc zhruba dvacet lidí. Vyšetření je plně hrazeno zdravotním pojištěním a k návštěvě není nutné doporučení praktického lékaře. Pracoviště slouží také jako konzultační centrum pro jiné odborné ambulance a neurologická oddělení.

Kromě běžné medicínské činnosti se zabývá i vědecko-výzkumnou prací. Soustřeďuje se na diagnostiku a léčbu primárních bolestí hlavy, kterými nejvíce trpívají ženy. Jednou z nejčastějších příčin bývá migréna, která u nás trápí zhruba deset procent dospělé populace. „Migréna a ostatní primární bolesti hlavy postiženého člověka nejenom obtěžují, ale snižují mu dlouhodobě kvalitu života. Proto nyní usilovně pracujeme také na zřízení internetové poradny,“ říká primář neurologie David Doležil, který opavské Centrum vede.

Lidé při potížích tradičně sahají k analgetikům. Toto řešení je však zastaralé a přináší řadu zdravotních rizik. „Nadměrné používání analgetik při bolestech hlavy vede k jejich častějšímu výskytu a zvyšuje intenzitu bolesti. Navíc může poškodit zažívací trakt i ledviny. Lidé trpící bolestmi hlavy by svůj problém měli rozhodně konzultovat s lékařem,“ vysvětluje primář Doležil. Je členem odborného výboru Czech Headache Society i International Headache Society. Dnes odlétá do Bruselu, kde se zúčastní čtyřdenního Evropského neurologického sjezdu. Zde vystoupí s příspěvkem o zkušenostech léčby bolesti hlavy skupinou léků triptany, což jsou antimigrenika.