„Maminka je zcela odkázána na naši péči a oni pořád rychle rychle. Naštěstí u ní zrovna byla sestra, a tak ji vyvedla před dům, ale najednou nevěděla, co dělat. Nebyl čas vzít ani vodu, ani léky ani cokoli jiného,“ říká o čtvrteční evakuaci dcera Věra Žurková.

Její mamince na chvíli poskytli azyl v nedaleké lékárně, ale protože zavírali, musela zase ven. Chvíli se ještě ohřála v jednom obchodě a nakonec čekala na půjčené židli u výtahů v areálu Bredy. Že už je po všem ale nikdo ani jí ani její dceři, neřekl. Po více než dvou a půl hodinách se konečně mohla téměř stoletá žena vrátit domů.

„Nemůžu pochopit, že se ženy, která potřebuje nepřetržitou péči, nikdo neujal, s téměř nepohyblivou ženou nikdo nepomohl a ani vlastně nikdo neřekl, že už zase může domů. Žádnému policistovi za to nestála. Kdyby se nenašli ochotní cizí lidé, seděla v té zimě někde na chodníku a kdoví, jak by vše dopadlo,“ říká o jiné stránce evakuace Věra Žurková.

Paní Pavelková byla jen jednou z těch, kteří museli dům opustit. Ven museli také Březikovi, Filipovi, Werichovi, Batkovi nebo Kaderovi. Jen dva metry od zdi domu byla totiž nalezena bomba. Sedmdesátikilová puma z druhé světové války. Při bagrování základů pro stavbu v sousedství narazila lžíce bagru na železo.

„Úplně to zaskřípalo, jak se zub zakousl do železa, a na rezavé bombě byl stříbrný dvaceticentimetrový šlic,“ říká jeden ze čtyřech dělníků, kteří zde zrovna připravovali šalování základů. „V tu chvíli se mi snad zastavilo srdce a rozklepaly nohy tak, že jsem musel potom jít domů pěšky. Jinak totiž jezdím na kole,“ říká muž.

Strach po nálezu bomby měli na staveništi všichni bez výjimky. Možná trochu lehkovážně bagrista tělo bomby podebral a vyzvedl a opatrně položil vedle díry na hlínu. Pak všichni utekli. O nálezu se dozvěděla policie. Ta uzavřela okolí, evakuovala lidi a odkláněla auta. Ven museli také prodavačky a nakupující v nedalekém Penny marketu. Přibližně stovka lidí byla na ulici za deset minut.

Na bombu ale doplatili i jiní. Třeba obchodní zástupce Bohemia Energy Jan Grulich. Ten nechal své auto za domem a šel po své práci. Když se vracel, zastavili ho pásky a policisté. „Prý ať nechám auto kde je a jedu domů třeba autobusem, nebo si musím počkat. Dočkal jsem se až po šesté hodině,“ říká o nuceném prodloužení pobytu v Opavě obchodní zástupce.

Bombu na staveništi v bývalém areálu Sběrných surovin našli dělníci už podruhé. Poprvé to bylo 27. září.