VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Borové se našly lidské ostatky. Patřily německému vojákovi

Podaří se někdy v budoucnu zjistit, komu patřily kosterní pozůstatky nalezené poblíž Borové nedaleko Bolatic?

8.12.2017
SDÍLEJ:

Kosterní pozůstatky nalezené u Borové nedaleko Bolatic na Opavsku patřily německému vojákovi.Foto: Petr Rataj

Měl tip a s detektorem kovů se ve středu 29. listopadu dopoledne pohyboval v místech, kde tušil, že by něco mohlo být. Hledání Bernarda Opoloného z Muzea Chuchelná u bolatické obecní části Borové nakonec bylo úspěšné.

Podařilo se mu najít ostatky, které s největší pravděpodobností patřily německému vojákovi, jenž přišel o život během druhé světové války. Kromě kosterních pozůstatků byla odhalena také torza opasku se sponou a plynové masky, dále pak knoflíky a munice, konkrétně náboje do krátkých a dlouhých zbraní.

„Kostra člověka nebyla celá. Jednalo se jen o její části. Pásek ukazoval, že patrně šlo o německého vojáka. Vzhledem k tomu, že se na místě našla i munice, kontaktoval jsem policii,“ uvedl už zmíněný Bernard Opoloný.

Do Borové tak vyrazil i pyrotechnik z frýdecko-místecké expozitury, kriminalistický technik a odborný pracovník Petr Rataj z opavského pracoviště Archeologického ústavu Akademie věd České republiky Brno.

I podle něj bude složité dohledat, o koho se jednalo a jaký mohl být jeho osud. „Našla se část pažní kosti, pánve anebo třeba lebky. Z toho nelze zjistit, jakým způsobem zemřel. Pásek však svědčí o tom, že se jednalo o německého vojáka, který nebyl nějaké vyšší šarže,“ poznamenal Petr Rataj.

Ostatky byly dle správného postupu předány zástupci obce k dalšímu opatření, v tomto případě bolatickému místostarostovi. Zkontaktovala se však i německá strana. „A to skrze Václava Šafarčíka z projektu Hultschiner Soldaten.

Vzhledem k tomu, co se našlo, těžko půjde zjistit, o koho se jednalo. Ostatky patrně skončí na některém ze hřbitovů, kde jsou uloženi zemřelí vojáci z druhé světové války,“ přiblížil Bernard Opoloný a připojil svou osobní domněnku, jak dotyčný mohl přijít o život.

„Naše tipy vychází z různých pramenů. Zjistili jsme, že v tomto katastru měli sovětští vojáci zajmout ty německé. Zajatce ovšem nebrali, a tak je mohli zastřelit. Tento muž mohl být jednou z obětí,“ zamyslel se člen Muzea Chuchelná, jehož provoz se naplno rozjede v příštím roce a bude se v něm nacházet stálá expozice II. světové války.

Odborník Petr Rataj nechtěl spekulovat, jak voják mohl zemřít. „V tomto prostoru probíhala Ostravská operace a tvrdě se zde válčilo. Procházela tudy přímá frontová linie. Variant se proto nabízí více.

Tento nález nebyl prvním. Zhruba před osmi lety byly jiné kosterní pozůstatky nalezeny i na jiném místě poblíž Bolatic,“ doplnil. Jeho kolegyně Kateřina Papáková však připouští, že scénář, který nastínil Bernard Opoloný, by k realitě nemusel mít daleko.

„Víme, že k tomu na konci války docházelo. Sověti nebrali zajatce a kolikrát vojáky na místě zastřelili a rychle zakopali. Důkazem jsou některé hromadné hroby, které se našly,“ mínila opavská archeoložka a vzápětí ještě popsala svou osobní zkušenost:

„Jednou jsme byli zkoumat nález v Rychalticích nedaleko Hukvald na Frýdecko-Místecku. Při kopání kanalizace se tam našly ostatky. Šlo o hromadný hrob a všechno nasvědčovalo tomu, že v tomto případě byli vojáci zastřeleni a hned rychle zasypáni. Jak jsem už řekla, na konci války to nebylo nic výjimečného.“

Jak postupovat při nálezu ostatků vojáků?

Podle krajského úřadu je postup následující:
1. Informovat obec a při náhodném kosterním nálezu musí být kontaktována Policie ČR.
2. Obec informuje úřad obce s rozšířenou působností.
3. Obecní úřad pak kontaktuje krajský úřad.
4. Krajský úřad kontaktuje Lidový spolek pro válečné hroby.
5. Následuje průzkum místa, fotodokumentace, popř. upřesnění místa s pamětníky.
6. Zjištění majitele pozemku.
7. Žádost o povolení ke vstupu na pozemek (k sondování – zemní práce).
8. Exhumace a identifikace ostatků.
9. Uvedení místa do původního stavu.
10. Převoz ostatků do depozita v Hradci Králové.
11. Pohřbení na Centrálním vojenském hřbitově v Chebu.
12. V případě ruských vojáků proces zajišťuje Honorární konzul Ruské federace v Ostravě, včetně slavnostního pohřbení ostatků (pokud je dohledána rodina, zve se také) na ruských hřbitovech v Moravskoslezském kraji.

Opavsko je bohaté i na nálezy sestřelených letadel

Katastr Bolatic a okolních měst či obcí je nesmírně zajímavou oblastí pro pracovníky Leteckého muzea Suchdol nad Odrou. V minulosti se zde totiž našly zbytky zřícených letounů z období druhé světové války.

Nejčerstvější případ pochází z konce května. Tehdy se skupina hledačů s detektory kovů vydala ke korytu řeky Opavy v kravařské místní části Dvořisko. Orientovala se podle výpovědi jednoho z pamětníků, který měl být před koncem války přímým svědkem souboje na nebesích v prostoru mezi Kravařemi a Štítinou.

Když muzejní pracovníci začali s odkrýváním zeminy, bylo jasné, že hledají na tom správném místě. Mimo jiné totiž našli motor a vrtulové listy ze sestřelené německé stíhačky Messerschmitt Bf 109K-4.

„Z nálezu bylo patrné, že se zapíchla přední částí do země. Nejhlouběji nalezené trosky se nacházely tři a půl metru pod povrchem,“ komentoval jeden z pracovníků suchdolského muzea Petr Bartošík.

Ten se svými kolegy dokáže vypátrat neskutečné informace a často se podaří zjistit, co se v daném místě před více než sedmdesáti lety stalo. Z velké části se to podařilo i u kravařského případu. „Z dostupných informací a výpovědi svědků víme, že Messerschmitt byl sestřelen během 15. dubna 1945. V ten den došlo u Kravař k souboji.

Sestřelený stíhač letěl ve dvojici s ještě jedním kolegou. Pověsili se však za ně Sověti ve strojích Jak-9 a jeden z nich německý letoun zasáhl. Momentálně zjišťujeme, kdo ho pilotoval. I podle svědka se pilot snažil zasaženou stíhačku opustit, ale byl již moc nízko nad zemí a padák se mu nestačil otevřít,“ pokračoval Petr Bartošík.

Messerschmitt Bf 109K-4 byl tehdy nejnovějším typem, který Němci měli k dispozici. Všechno napovídá tomu, že letadlo odkryté ve Dvořisku bylo součástí jednotky s označením JG-77, která působila na dolnobenešovském letišti.

Badatelé hledají souvislosti. A to i s jiným zříceným letounem.

Během 15. dubna 1945 se totiž nevrátil na základnu ani ruský Jak-9, který byl před dvěma lety nalezen poblíž Zábřehu u Dolního Benešova. Ten pilotoval gardový poručík J. I. Sljusarenko. „Nejedná se o nic potvrzeného. Mohlo to tak být a nemuselo.

Každopádně poté, co se tomuto Rusovi a jeho kolegovi povedlo sestřelit messerschmitt u Dvořiska, mohl být později Sljusarenko sestřelen Němci,“ poznamenal Petr Bartošík s tím, že postupem času budou trosky z Dvořiska vystaveny v suchdolském muzeu.

Co, kdy a kde se našlo?Podle informací Leteckého muzea Suchdol nad Odrou jsme vybrali několik zajímavých případů nalezených letounů, které se v posledních letech na Opavsku řešily.

Jak-9, Zábřeh u Dolního Benešova
Během 7. a 8. srpna 2015 začali pracovníci muzea odkrývat trosky sovětského letounu Jak-9 u Zábřehu. Podařilo se zjistit, že letadlo pilotoval gardový poručík J. I. Sljusarenko. K jeho zřízení došlo 15. dubna 1945.

P-51 Mustang, Oldřišov
Muzejní pracovníci ze Suchdola v srpnu 2014 začali kopat u Oldřišova na Opavsku. Byť původně měli za to, že objeví trosky bombardéru A-20 Boston, vyzvedli části americké stíhačky P-51 Mustang, která tam spadla v pátek 23. března 1945. Stíhače Lincolna Theodora Hudsona sužovaly problémy s olejem, a proto letoun opustil s pomocí padáku. Nakonec ale padl do německého zajetí.

Petljakov Pe-2, Kobeřice
Nedaleko Kobeřic byly na konci srpna 2013 nalezeny zbytky sovětského středního bombardéru Petljakov Pe-2. Ten byl 24. března 1945 s posádkou podplukovníka Grigorije Tichonoviče Kačaleje sestřelen německým protiletadlovým dělostřelectvem.

Autor: Petr Dušek

8.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 105 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách VEDOUCÍ PRODEJNY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 105 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO:Hlubková Veronika, tel.: 553697306, email:hlubkova@odtempo.cz, nástup možný dle dohody, do funkce zaučíme, praxe v oboru výhodou. , nabízené výhody: 12.000,-Kč jednorázový příspěvek, týden dovolené navíc, stravenky, příspěvky na rekreaci, welnes pobyt, Životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovně-právní účely zasílejte na e-mail:hlubkova@odtempo.cz, Aktualizace: 21.5.2018. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - prodejna dobroslavice, Přerovská, č.p. 160, 747 94 Děhylov. Informace: Veronika Hlubková, +420 553 697 306.

Výroba - Montéři lan a zdvihacích zařízení MONTÉR/-KA 20 000 Kč

Montéři lan a zdvihacích zařízení MONTÉR/-KA VÝTAHŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadujeme: vyučení v oboru elektro nebo výtahář, praxi v oboru min. 1 rok, vyhl. 50/78 Sb. - obnovení platnosti můžeme zajistit, svářečský průkaz výhodou, ŘP sk. "B". Mzda od 20 000Kč výše., Zaměstnanecké výhody: telefon, služební montážní auto pro výkon povolání, ochranné pracovní pomůcky, diety, pojištění. Nástup ihned nebo dle dohody. , Žádosti s životopisem zasílejte na adresu: obchod@msvytahy.cz. Aktualizace: 22.5.2018. Pracoviště: Moravskoslezské výtahy spol. s r.o. [2], Hájecká, č.p. 630, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Jana Musálková, +420 553 651 099.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 10 200 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK, SKLADNICE - VOZÍČKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovně -právní účely zasílejte na e-mail: schonova@odtempo.cz.,, Kontaktní osoba: Bc. Schönová Gabriela 553 697 309 , nástup možný dle dohody, do funkce zaučíme, praxe v oboru výhodou, pracovní náplní vozíčkáře je vyskladnění, naskladnění a doplnění zboží na paletách, práce s vysokozdvižným vozíkem. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - pracovište hlučín, markvartovická 1045, Markvartovická, č.p. 1045, 748 01 Hlučín. Informace: Gabriela Schonová, +420 553 697 309.

Výroba - Výroba Montážní dělník 86 Kč

Montážní dělníci výrobků ze dřeva a příbuzných materiálů Pracovník/ce pro provoz stolárny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 86 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Osvoboditelů 355, Velká Polom, Kontakt e-mailem marketa.trojkova@zkdesign.cz nebo telefonicky 553 770 252, 777 725 700 (klapka31), , Požadujeme: vyučení v oboru výhodou, možná i rekvalifikace, , Nástup možný ihned. Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení., , Zaměstnanecké výhody: stravenky, benefity, měsíční prémie, příspěvek na penzijní připojištění. příjemné pracovní prostředí.. Pracoviště: Zk design a.s., Osvoboditelů, č.p. 355, 747 64 Velká Polom. Informace: Markéta Trojková, +420 553 770 252,777 725 700.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oslava SFC Opava
AKTUALIZOVÁNO
15

Opava sestřelila Frýdek a vyhrála druhou ligu

Sjezd řeky Moravice.

Sucho vodáky netrápí, májová Moravice se jede

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Protipovodňová opatření zhodnotili starostové

V Krnově se včera na Cvilíně sešli starostové měst a obcí z horního toku řeky Opavy, aby diskutovali se zástupci Povodí Odry a Ředitelství silnic a dálnic ŘSD ČR o protipovodňových opatřeních, které představují investici kolem 6,6 miliardy korun.  

Fotbalisté dorazí na radnici. Pozdravit je chtějí i fanoušci

Fotbalová euforie v Opavě by mohla vygradovat dnešním večerem. Tým Slezského FC, který vybojoval postup do ligy, pozval k návštěvě na Hlásce primátor. Na Horní náměstí mají dorazit také fanoušci.

Na Hadince odstartovala technoparty

Do areálu Hadinka, který se nachází v Klokočově u Vítkova, míří příznivci techna už po několikáté. Tradiční akce je opět také v hledáčku policie.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT