VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Borové se našly lidské ostatky. Patřily německému vojákovi

Podaří se někdy v budoucnu zjistit, komu patřily kosterní pozůstatky nalezené poblíž Borové nedaleko Bolatic?

8.12.2017
SDÍLEJ:

Kosterní pozůstatky nalezené u Borové nedaleko Bolatic na Opavsku patřily německému vojákovi.Foto: Petr Rataj

Měl tip a s detektorem kovů se ve středu 29. listopadu dopoledne pohyboval v místech, kde tušil, že by něco mohlo být. Hledání Bernarda Opoloného z Muzea Chuchelná u bolatické obecní části Borové nakonec bylo úspěšné.

Podařilo se mu najít ostatky, které s největší pravděpodobností patřily německému vojákovi, jenž přišel o život během druhé světové války. Kromě kosterních pozůstatků byla odhalena také torza opasku se sponou a plynové masky, dále pak knoflíky a munice, konkrétně náboje do krátkých a dlouhých zbraní.

„Kostra člověka nebyla celá. Jednalo se jen o její části. Pásek ukazoval, že patrně šlo o německého vojáka. Vzhledem k tomu, že se na místě našla i munice, kontaktoval jsem policii,“ uvedl už zmíněný Bernard Opoloný.

Do Borové tak vyrazil i pyrotechnik z frýdecko-místecké expozitury, kriminalistický technik a odborný pracovník Petr Rataj z opavského pracoviště Archeologického ústavu Akademie věd České republiky Brno.

I podle něj bude složité dohledat, o koho se jednalo a jaký mohl být jeho osud. „Našla se část pažní kosti, pánve anebo třeba lebky. Z toho nelze zjistit, jakým způsobem zemřel. Pásek však svědčí o tom, že se jednalo o německého vojáka, který nebyl nějaké vyšší šarže,“ poznamenal Petr Rataj.

Ostatky byly dle správného postupu předány zástupci obce k dalšímu opatření, v tomto případě bolatickému místostarostovi. Zkontaktovala se však i německá strana. „A to skrze Václava Šafarčíka z projektu Hultschiner Soldaten.

Vzhledem k tomu, co se našlo, těžko půjde zjistit, o koho se jednalo. Ostatky patrně skončí na některém ze hřbitovů, kde jsou uloženi zemřelí vojáci z druhé světové války,“ přiblížil Bernard Opoloný a připojil svou osobní domněnku, jak dotyčný mohl přijít o život.

„Naše tipy vychází z různých pramenů. Zjistili jsme, že v tomto katastru měli sovětští vojáci zajmout ty německé. Zajatce ovšem nebrali, a tak je mohli zastřelit. Tento muž mohl být jednou z obětí,“ zamyslel se člen Muzea Chuchelná, jehož provoz se naplno rozjede v příštím roce a bude se v něm nacházet stálá expozice II. světové války.

Odborník Petr Rataj nechtěl spekulovat, jak voják mohl zemřít. „V tomto prostoru probíhala Ostravská operace a tvrdě se zde válčilo. Procházela tudy přímá frontová linie. Variant se proto nabízí více.

Tento nález nebyl prvním. Zhruba před osmi lety byly jiné kosterní pozůstatky nalezeny i na jiném místě poblíž Bolatic,“ doplnil. Jeho kolegyně Kateřina Papáková však připouští, že scénář, který nastínil Bernard Opoloný, by k realitě nemusel mít daleko.

„Víme, že k tomu na konci války docházelo. Sověti nebrali zajatce a kolikrát vojáky na místě zastřelili a rychle zakopali. Důkazem jsou některé hromadné hroby, které se našly,“ mínila opavská archeoložka a vzápětí ještě popsala svou osobní zkušenost:

„Jednou jsme byli zkoumat nález v Rychalticích nedaleko Hukvald na Frýdecko-Místecku. Při kopání kanalizace se tam našly ostatky. Šlo o hromadný hrob a všechno nasvědčovalo tomu, že v tomto případě byli vojáci zastřeleni a hned rychle zasypáni. Jak jsem už řekla, na konci války to nebylo nic výjimečného.“

Jak postupovat při nálezu ostatků vojáků?

Podle krajského úřadu je postup následující:
1. Informovat obec a při náhodném kosterním nálezu musí být kontaktována Policie ČR.
2. Obec informuje úřad obce s rozšířenou působností.
3. Obecní úřad pak kontaktuje krajský úřad.
4. Krajský úřad kontaktuje Lidový spolek pro válečné hroby.
5. Následuje průzkum místa, fotodokumentace, popř. upřesnění místa s pamětníky.
6. Zjištění majitele pozemku.
7. Žádost o povolení ke vstupu na pozemek (k sondování – zemní práce).
8. Exhumace a identifikace ostatků.
9. Uvedení místa do původního stavu.
10. Převoz ostatků do depozita v Hradci Králové.
11. Pohřbení na Centrálním vojenském hřbitově v Chebu.
12. V případě ruských vojáků proces zajišťuje Honorární konzul Ruské federace v Ostravě, včetně slavnostního pohřbení ostatků (pokud je dohledána rodina, zve se také) na ruských hřbitovech v Moravskoslezském kraji.

Opavsko je bohaté i na nálezy sestřelených letadel

Katastr Bolatic a okolních měst či obcí je nesmírně zajímavou oblastí pro pracovníky Leteckého muzea Suchdol nad Odrou. V minulosti se zde totiž našly zbytky zřícených letounů z období druhé světové války.

Nejčerstvější případ pochází z konce května. Tehdy se skupina hledačů s detektory kovů vydala ke korytu řeky Opavy v kravařské místní části Dvořisko. Orientovala se podle výpovědi jednoho z pamětníků, který měl být před koncem války přímým svědkem souboje na nebesích v prostoru mezi Kravařemi a Štítinou.

Když muzejní pracovníci začali s odkrýváním zeminy, bylo jasné, že hledají na tom správném místě. Mimo jiné totiž našli motor a vrtulové listy ze sestřelené německé stíhačky Messerschmitt Bf 109K-4.

„Z nálezu bylo patrné, že se zapíchla přední částí do země. Nejhlouběji nalezené trosky se nacházely tři a půl metru pod povrchem,“ komentoval jeden z pracovníků suchdolského muzea Petr Bartošík.

Ten se svými kolegy dokáže vypátrat neskutečné informace a často se podaří zjistit, co se v daném místě před více než sedmdesáti lety stalo. Z velké části se to podařilo i u kravařského případu. „Z dostupných informací a výpovědi svědků víme, že Messerschmitt byl sestřelen během 15. dubna 1945. V ten den došlo u Kravař k souboji.

Sestřelený stíhač letěl ve dvojici s ještě jedním kolegou. Pověsili se však za ně Sověti ve strojích Jak-9 a jeden z nich německý letoun zasáhl. Momentálně zjišťujeme, kdo ho pilotoval. I podle svědka se pilot snažil zasaženou stíhačku opustit, ale byl již moc nízko nad zemí a padák se mu nestačil otevřít,“ pokračoval Petr Bartošík.

Messerschmitt Bf 109K-4 byl tehdy nejnovějším typem, který Němci měli k dispozici. Všechno napovídá tomu, že letadlo odkryté ve Dvořisku bylo součástí jednotky s označením JG-77, která působila na dolnobenešovském letišti.

Badatelé hledají souvislosti. A to i s jiným zříceným letounem.

Během 15. dubna 1945 se totiž nevrátil na základnu ani ruský Jak-9, který byl před dvěma lety nalezen poblíž Zábřehu u Dolního Benešova. Ten pilotoval gardový poručík J. I. Sljusarenko. „Nejedná se o nic potvrzeného. Mohlo to tak být a nemuselo.

Každopádně poté, co se tomuto Rusovi a jeho kolegovi povedlo sestřelit messerschmitt u Dvořiska, mohl být později Sljusarenko sestřelen Němci,“ poznamenal Petr Bartošík s tím, že postupem času budou trosky z Dvořiska vystaveny v suchdolském muzeu.

Co, kdy a kde se našlo?Podle informací Leteckého muzea Suchdol nad Odrou jsme vybrali několik zajímavých případů nalezených letounů, které se v posledních letech na Opavsku řešily.

Jak-9, Zábřeh u Dolního Benešova
Během 7. a 8. srpna 2015 začali pracovníci muzea odkrývat trosky sovětského letounu Jak-9 u Zábřehu. Podařilo se zjistit, že letadlo pilotoval gardový poručík J. I. Sljusarenko. K jeho zřízení došlo 15. dubna 1945.

P-51 Mustang, Oldřišov
Muzejní pracovníci ze Suchdola v srpnu 2014 začali kopat u Oldřišova na Opavsku. Byť původně měli za to, že objeví trosky bombardéru A-20 Boston, vyzvedli části americké stíhačky P-51 Mustang, která tam spadla v pátek 23. března 1945. Stíhače Lincolna Theodora Hudsona sužovaly problémy s olejem, a proto letoun opustil s pomocí padáku. Nakonec ale padl do německého zajetí.

Petljakov Pe-2, Kobeřice
Nedaleko Kobeřic byly na konci srpna 2013 nalezeny zbytky sovětského středního bombardéru Petljakov Pe-2. Ten byl 24. března 1945 s posádkou podplukovníka Grigorije Tichonoviče Kačaleje sestřelen německým protiletadlovým dělostřelectvem.

Autor: Petr Dušek

8.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Kalus David tel. 777 307 996, email: top-stavby@seznam.cz., Požadujeme: vyučen v oboru. , Pracoviště: Moravskoslezský kraj.. Pracoviště: David kalus, České školy, č.p. 153, 747 06 Opava 6. Informace: David Kalus, +420 777 307 996.

Obchod - Obchod Obchodní referent 23 000 Kč

Obchodní referenti REFERENT-KA OBCHODNÍHO ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Remiš Martin Bc., tel.: 605 200 744, strukturovaný životopis zasílejte na e-mail: martin.remis@haberkorn.cz, nejpozději do 31.8.2018., Požadujeme: technické vzdělání (VŠ/SŠ), znalost anglického jazyka slovem i písmem, organizační schopnosti, schopnost jednat s lidmi, pokročilá znalost na PC (MS Office)., Náplň práce: naplňování prodejní strategie Hydrauliky a průmyslových hadic, poskytování servisu zákazníkům (zpracování nabídek, objednávek), jednání se zahraničními dodavateli., Nástup možný ihned nebo dle domluvy, práce na plný úvazek, pracovní poměr na dobu neurčitou, motivující finanční ohodnocení závislé na dosažených výsledcích.. Pracoviště: Haberkorn s.r.o., Generála Vlachého, č.p. 305, 747 62 Mokré Lazce. Informace: Martin Remiš, +420 605 200 744.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Podlahář, dlaždič 120 Kč

Podlaháři a obkladači PRACOVNÍK PRO POMOCNÉ PODLAHAŘSKÉ PRÁCE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Sedláček Libor, tel.: 602 535 540 - volejte po - pá od 8:00 - 15:30 hod., e-mail: sedlacek-libor@seznam.cz. Osobní návštěva na prodejně možná po předchozí telefonické domluvě., Spolehlivost, pracovitost. Pracoviště Opava.. Pracoviště: Libor sedláček - pracoviště, Na Rybníčku, č.p. 565, 746 01 Opava 1. Informace: Libor Sedláček, +420 602 535 540.

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě POMOCNÍK 135 Kč

Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě POMOCNÍK SLÁDKA DO PIVOVARU NOVÁ SLADOVNA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 135 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Martin Varyš, pokud se nebojíte manuální práce, jste flexibilní, máte pozitivní přístup k řešení problémů a pivo je Vaší srdeční záležitostí zašlete nám svůj životopis na email gastrovyber@seznam.cz. , Pracoviště Nová sladovna, OC Breda & Weinstein, Opava, nástup ihned., Řidičský průkaz skupiny B a vlastní auto výhodou. Vhodné i pro studenty. Práce je fyzicky velmi namáhavá.. Pracoviště: Gastronomie opava, s.r.o. - oc breda&weinstein, U Fortny, č.p. 49, 746 01 Opava 1. Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Představení kosterního modelu mamuta srstnatého v Zoologické zahradě Ostrava 15. srpna 2018.
6

Ostravská zoo odhalila model mamutí kostry

Ilustrační foto.

V kraji se registruje více mužů než žen

Auto z bazaru mělo stočený tachometr, autobazar Auto Hepnar prohrál soud

Narazit v autobazaru na auto se stočeným tachometrem není bohužel nic neobvyklého. Přesvědčil se o tom i Zdeněk Sýkora z Jesenicka, který má tuto špatnou zkušenost z bruntálského bazaru.

Vychutnejte si léto s Deníkem. Hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

ANKETA/ Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro v Moravskoslezském kraji v rámci projektu Vychutnejte si léto s Deníkem.

Hradec znovu po roce oblékne festivalový kabát

Další zastávkou oblíbeného festivalu Moravské hrady se už tento pátek 17. a sobotu 18. srpna stane Hradec nad Moravicí. Návštěvníci si na prostranství u hotelu Belaria budou moci vychutnat množství hudebních lahůdek jak od stálic festivalu, tak i od nováčků.

Policisté provedli dopravně bezpečnostní akci

Moravskoslezsko Na sklonku minulého týdne proběhla na území Moravskoslezského kraje dopravně bezpečnostní akce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT