Měl tip a s detektorem kovů se ve středu 29. listopadu dopoledne pohyboval v místech, kde tušil, že by něco mohlo být. Hledání Bernarda Opoloného z Muzea Chuchelná u bolatické obecní části Borové nakonec bylo úspěšné.

Podařilo se mu najít ostatky, které s největší pravděpodobností patřily německému vojákovi, jenž přišel o život během druhé světové války. Kromě kosterních pozůstatků byla odhalena také torza opasku se sponou a plynové masky, dále pak knoflíky a munice, konkrétně náboje do krátkých a dlouhých zbraní.

„Kostra člověka nebyla celá. Jednalo se jen o její části. Pásek ukazoval, že patrně šlo o německého vojáka. Vzhledem k tomu, že se na místě našla i munice, kontaktoval jsem policii,“ uvedl už zmíněný Bernard Opoloný.

Do Borové tak vyrazil i pyrotechnik z frýdecko-místecké expozitury, kriminalistický technik a odborný pracovník Petr Rataj z opavského pracoviště Archeologického ústavu Akademie věd České republiky Brno.

I podle něj bude složité dohledat, o koho se jednalo a jaký mohl být jeho osud. „Našla se část pažní kosti, pánve anebo třeba lebky. Z toho nelze zjistit, jakým způsobem zemřel. Pásek však svědčí o tom, že se jednalo o německého vojáka, který nebyl nějaké vyšší šarže,“ poznamenal Petr Rataj.

Ostatky byly dle správného postupu předány zástupci obce k dalšímu opatření, v tomto případě bolatickému místostarostovi. Zkontaktovala se však i německá strana. „A to skrze Václava Šafarčíka z projektu Hultschiner Soldaten.

Vzhledem k tomu, co se našlo, těžko půjde zjistit, o koho se jednalo. Ostatky patrně skončí na některém ze hřbitovů, kde jsou uloženi zemřelí vojáci z druhé světové války,“ přiblížil Bernard Opoloný a připojil svou osobní domněnku, jak dotyčný mohl přijít o život.

„Naše tipy vychází z různých pramenů. Zjistili jsme, že v tomto katastru měli sovětští vojáci zajmout ty německé. Zajatce ovšem nebrali, a tak je mohli zastřelit. Tento muž mohl být jednou z obětí,“ zamyslel se člen Muzea Chuchelná, jehož provoz se naplno rozjede v příštím roce a bude se v něm nacházet stálá expozice II. světové války.

Odborník Petr Rataj nechtěl spekulovat, jak voják mohl zemřít. „V tomto prostoru probíhala Ostravská operace a tvrdě se zde válčilo. Procházela tudy přímá frontová linie. Variant se proto nabízí více.

Tento nález nebyl prvním. Zhruba před osmi lety byly jiné kosterní pozůstatky nalezeny i na jiném místě poblíž Bolatic,“ doplnil. Jeho kolegyně Kateřina Papáková však připouští, že scénář, který nastínil Bernard Opoloný, by k realitě nemusel mít daleko.

„Víme, že k tomu na konci války docházelo. Sověti nebrali zajatce a kolikrát vojáky na místě zastřelili a rychle zakopali. Důkazem jsou některé hromadné hroby, které se našly,“ mínila opavská archeoložka a vzápětí ještě popsala svou osobní zkušenost:

„Jednou jsme byli zkoumat nález v Rychalticích nedaleko Hukvald na Frýdecko-Místecku. Při kopání kanalizace se tam našly ostatky. Šlo o hromadný hrob a všechno nasvědčovalo tomu, že v tomto případě byli vojáci zastřeleni a hned rychle zasypáni. Jak jsem už řekla, na konci války to nebylo nic výjimečného.“

Jak postupovat při nálezu ostatků vojáků?

Podle krajského úřadu je postup následující:
1. Informovat obec a při náhodném kosterním nálezu musí být kontaktována Policie ČR.
2. Obec informuje úřad obce s rozšířenou působností.
3. Obecní úřad pak kontaktuje krajský úřad.
4. Krajský úřad kontaktuje Lidový spolek pro válečné hroby.
5. Následuje průzkum místa, fotodokumentace, popř. upřesnění místa s pamětníky.
6. Zjištění majitele pozemku.
7. Žádost o povolení ke vstupu na pozemek (k sondování – zemní práce).
8. Exhumace a identifikace ostatků.
9. Uvedení místa do původního stavu.
10. Převoz ostatků do depozita v Hradci Králové.
11. Pohřbení na Centrálním vojenském hřbitově v Chebu.
12. V případě ruských vojáků proces zajišťuje Honorární konzul Ruské federace v Ostravě, včetně slavnostního pohřbení ostatků (pokud je dohledána rodina, zve se také) na ruských hřbitovech v Moravskoslezském kraji.

Opavsko je bohaté i na nálezy sestřelených letadel

Katastr Bolatic a okolních měst či obcí je nesmírně zajímavou oblastí pro pracovníky Leteckého muzea Suchdol nad Odrou. V minulosti se zde totiž našly zbytky zřícených letounů z období druhé světové války.

Nejčerstvější případ pochází z konce května. Tehdy se skupina hledačů s detektory kovů vydala ke korytu řeky Opavy v kravařské místní části Dvořisko. Orientovala se podle výpovědi jednoho z pamětníků, který měl být před koncem války přímým svědkem souboje na nebesích v prostoru mezi Kravařemi a Štítinou.

Když muzejní pracovníci začali s odkrýváním zeminy, bylo jasné, že hledají na tom správném místě. Mimo jiné totiž našli motor a vrtulové listy ze sestřelené německé stíhačky Messerschmitt Bf 109K-4.

„Z nálezu bylo patrné, že se zapíchla přední částí do země. Nejhlouběji nalezené trosky se nacházely tři a půl metru pod povrchem,“ komentoval jeden z pracovníků suchdolského muzea Petr Bartošík.

Ten se svými kolegy dokáže vypátrat neskutečné informace a často se podaří zjistit, co se v daném místě před více než sedmdesáti lety stalo. Z velké části se to podařilo i u kravařského případu. „Z dostupných informací a výpovědi svědků víme, že Messerschmitt byl sestřelen během 15. dubna 1945. V ten den došlo u Kravař k souboji.

Sestřelený stíhač letěl ve dvojici s ještě jedním kolegou. Pověsili se však za ně Sověti ve strojích Jak-9 a jeden z nich německý letoun zasáhl. Momentálně zjišťujeme, kdo ho pilotoval. I podle svědka se pilot snažil zasaženou stíhačku opustit, ale byl již moc nízko nad zemí a padák se mu nestačil otevřít,“ pokračoval Petr Bartošík.

Messerschmitt Bf 109K-4 byl tehdy nejnovějším typem, který Němci měli k dispozici. Všechno napovídá tomu, že letadlo odkryté ve Dvořisku bylo součástí jednotky s označením JG-77, která působila na dolnobenešovském letišti.

Badatelé hledají souvislosti. A to i s jiným zříceným letounem.

Během 15. dubna 1945 se totiž nevrátil na základnu ani ruský Jak-9, který byl před dvěma lety nalezen poblíž Zábřehu u Dolního Benešova. Ten pilotoval gardový poručík J. I. Sljusarenko. „Nejedná se o nic potvrzeného. Mohlo to tak být a nemuselo.

Každopádně poté, co se tomuto Rusovi a jeho kolegovi povedlo sestřelit messerschmitt u Dvořiska, mohl být později Sljusarenko sestřelen Němci,“ poznamenal Petr Bartošík s tím, že postupem času budou trosky z Dvořiska vystaveny v suchdolském muzeu.

Co, kdy a kde se našlo?Podle informací Leteckého muzea Suchdol nad Odrou jsme vybrali několik zajímavých případů nalezených letounů, které se v posledních letech na Opavsku řešily.

Jak-9, Zábřeh u Dolního Benešova
Během 7. a 8. srpna 2015 začali pracovníci muzea odkrývat trosky sovětského letounu Jak-9 u Zábřehu. Podařilo se zjistit, že letadlo pilotoval gardový poručík J. I. Sljusarenko. K jeho zřízení došlo 15. dubna 1945.

P-51 Mustang, Oldřišov
Muzejní pracovníci ze Suchdola v srpnu 2014 začali kopat u Oldřišova na Opavsku. Byť původně měli za to, že objeví trosky bombardéru A-20 Boston, vyzvedli části americké stíhačky P-51 Mustang, která tam spadla v pátek 23. března 1945. Stíhače Lincolna Theodora Hudsona sužovaly problémy s olejem, a proto letoun opustil s pomocí padáku. Nakonec ale padl do německého zajetí.

Petljakov Pe-2, Kobeřice
Nedaleko Kobeřic byly na konci srpna 2013 nalezeny zbytky sovětského středního bombardéru Petljakov Pe-2. Ten byl 24. března 1945 s posádkou podplukovníka Grigorije Tichonoviče Kačaleje sestřelen německým protiletadlovým dělostřelectvem.