VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Borové se našly lidské ostatky. Patřily německému vojákovi

Podaří se někdy v budoucnu zjistit, komu patřily kosterní pozůstatky nalezené poblíž Borové nedaleko Bolatic?

8.12.2017
SDÍLEJ:

Kosterní pozůstatky nalezené u Borové nedaleko Bolatic na Opavsku patřily německému vojákovi.Foto: Petr Rataj

Měl tip a s detektorem kovů se ve středu 29. listopadu dopoledne pohyboval v místech, kde tušil, že by něco mohlo být. Hledání Bernarda Opoloného z Muzea Chuchelná u bolatické obecní části Borové nakonec bylo úspěšné.

Podařilo se mu najít ostatky, které s největší pravděpodobností patřily německému vojákovi, jenž přišel o život během druhé světové války. Kromě kosterních pozůstatků byla odhalena také torza opasku se sponou a plynové masky, dále pak knoflíky a munice, konkrétně náboje do krátkých a dlouhých zbraní.

„Kostra člověka nebyla celá. Jednalo se jen o její části. Pásek ukazoval, že patrně šlo o německého vojáka. Vzhledem k tomu, že se na místě našla i munice, kontaktoval jsem policii,“ uvedl už zmíněný Bernard Opoloný.

Do Borové tak vyrazil i pyrotechnik z frýdecko-místecké expozitury, kriminalistický technik a odborný pracovník Petr Rataj z opavského pracoviště Archeologického ústavu Akademie věd České republiky Brno.

I podle něj bude složité dohledat, o koho se jednalo a jaký mohl být jeho osud. „Našla se část pažní kosti, pánve anebo třeba lebky. Z toho nelze zjistit, jakým způsobem zemřel. Pásek však svědčí o tom, že se jednalo o německého vojáka, který nebyl nějaké vyšší šarže,“ poznamenal Petr Rataj.

Ostatky byly dle správného postupu předány zástupci obce k dalšímu opatření, v tomto případě bolatickému místostarostovi. Zkontaktovala se však i německá strana. „A to skrze Václava Šafarčíka z projektu Hultschiner Soldaten.

Vzhledem k tomu, co se našlo, těžko půjde zjistit, o koho se jednalo. Ostatky patrně skončí na některém ze hřbitovů, kde jsou uloženi zemřelí vojáci z druhé světové války,“ přiblížil Bernard Opoloný a připojil svou osobní domněnku, jak dotyčný mohl přijít o život.

„Naše tipy vychází z různých pramenů. Zjistili jsme, že v tomto katastru měli sovětští vojáci zajmout ty německé. Zajatce ovšem nebrali, a tak je mohli zastřelit. Tento muž mohl být jednou z obětí,“ zamyslel se člen Muzea Chuchelná, jehož provoz se naplno rozjede v příštím roce a bude se v něm nacházet stálá expozice II. světové války.

Odborník Petr Rataj nechtěl spekulovat, jak voják mohl zemřít. „V tomto prostoru probíhala Ostravská operace a tvrdě se zde válčilo. Procházela tudy přímá frontová linie. Variant se proto nabízí více.

Tento nález nebyl prvním. Zhruba před osmi lety byly jiné kosterní pozůstatky nalezeny i na jiném místě poblíž Bolatic,“ doplnil. Jeho kolegyně Kateřina Papáková však připouští, že scénář, který nastínil Bernard Opoloný, by k realitě nemusel mít daleko.

„Víme, že k tomu na konci války docházelo. Sověti nebrali zajatce a kolikrát vojáky na místě zastřelili a rychle zakopali. Důkazem jsou některé hromadné hroby, které se našly,“ mínila opavská archeoložka a vzápětí ještě popsala svou osobní zkušenost:

„Jednou jsme byli zkoumat nález v Rychalticích nedaleko Hukvald na Frýdecko-Místecku. Při kopání kanalizace se tam našly ostatky. Šlo o hromadný hrob a všechno nasvědčovalo tomu, že v tomto případě byli vojáci zastřeleni a hned rychle zasypáni. Jak jsem už řekla, na konci války to nebylo nic výjimečného.“

Jak postupovat při nálezu ostatků vojáků?

Podle krajského úřadu je postup následující:
1. Informovat obec a při náhodném kosterním nálezu musí být kontaktována Policie ČR.
2. Obec informuje úřad obce s rozšířenou působností.
3. Obecní úřad pak kontaktuje krajský úřad.
4. Krajský úřad kontaktuje Lidový spolek pro válečné hroby.
5. Následuje průzkum místa, fotodokumentace, popř. upřesnění místa s pamětníky.
6. Zjištění majitele pozemku.
7. Žádost o povolení ke vstupu na pozemek (k sondování – zemní práce).
8. Exhumace a identifikace ostatků.
9. Uvedení místa do původního stavu.
10. Převoz ostatků do depozita v Hradci Králové.
11. Pohřbení na Centrálním vojenském hřbitově v Chebu.
12. V případě ruských vojáků proces zajišťuje Honorární konzul Ruské federace v Ostravě, včetně slavnostního pohřbení ostatků (pokud je dohledána rodina, zve se také) na ruských hřbitovech v Moravskoslezském kraji.

Opavsko je bohaté i na nálezy sestřelených letadel

Katastr Bolatic a okolních měst či obcí je nesmírně zajímavou oblastí pro pracovníky Leteckého muzea Suchdol nad Odrou. V minulosti se zde totiž našly zbytky zřícených letounů z období druhé světové války.

Nejčerstvější případ pochází z konce května. Tehdy se skupina hledačů s detektory kovů vydala ke korytu řeky Opavy v kravařské místní části Dvořisko. Orientovala se podle výpovědi jednoho z pamětníků, který měl být před koncem války přímým svědkem souboje na nebesích v prostoru mezi Kravařemi a Štítinou.

Když muzejní pracovníci začali s odkrýváním zeminy, bylo jasné, že hledají na tom správném místě. Mimo jiné totiž našli motor a vrtulové listy ze sestřelené německé stíhačky Messerschmitt Bf 109K-4.

„Z nálezu bylo patrné, že se zapíchla přední částí do země. Nejhlouběji nalezené trosky se nacházely tři a půl metru pod povrchem,“ komentoval jeden z pracovníků suchdolského muzea Petr Bartošík.

Ten se svými kolegy dokáže vypátrat neskutečné informace a často se podaří zjistit, co se v daném místě před více než sedmdesáti lety stalo. Z velké části se to podařilo i u kravařského případu. „Z dostupných informací a výpovědi svědků víme, že Messerschmitt byl sestřelen během 15. dubna 1945. V ten den došlo u Kravař k souboji.

Sestřelený stíhač letěl ve dvojici s ještě jedním kolegou. Pověsili se však za ně Sověti ve strojích Jak-9 a jeden z nich německý letoun zasáhl. Momentálně zjišťujeme, kdo ho pilotoval. I podle svědka se pilot snažil zasaženou stíhačku opustit, ale byl již moc nízko nad zemí a padák se mu nestačil otevřít,“ pokračoval Petr Bartošík.

Messerschmitt Bf 109K-4 byl tehdy nejnovějším typem, který Němci měli k dispozici. Všechno napovídá tomu, že letadlo odkryté ve Dvořisku bylo součástí jednotky s označením JG-77, která působila na dolnobenešovském letišti.

Badatelé hledají souvislosti. A to i s jiným zříceným letounem.

Během 15. dubna 1945 se totiž nevrátil na základnu ani ruský Jak-9, který byl před dvěma lety nalezen poblíž Zábřehu u Dolního Benešova. Ten pilotoval gardový poručík J. I. Sljusarenko. „Nejedná se o nic potvrzeného. Mohlo to tak být a nemuselo.

Každopádně poté, co se tomuto Rusovi a jeho kolegovi povedlo sestřelit messerschmitt u Dvořiska, mohl být později Sljusarenko sestřelen Němci,“ poznamenal Petr Bartošík s tím, že postupem času budou trosky z Dvořiska vystaveny v suchdolském muzeu.

Co, kdy a kde se našlo?Podle informací Leteckého muzea Suchdol nad Odrou jsme vybrali několik zajímavých případů nalezených letounů, které se v posledních letech na Opavsku řešily.

Jak-9, Zábřeh u Dolního Benešova
Během 7. a 8. srpna 2015 začali pracovníci muzea odkrývat trosky sovětského letounu Jak-9 u Zábřehu. Podařilo se zjistit, že letadlo pilotoval gardový poručík J. I. Sljusarenko. K jeho zřízení došlo 15. dubna 1945.

P-51 Mustang, Oldřišov
Muzejní pracovníci ze Suchdola v srpnu 2014 začali kopat u Oldřišova na Opavsku. Byť původně měli za to, že objeví trosky bombardéru A-20 Boston, vyzvedli části americké stíhačky P-51 Mustang, která tam spadla v pátek 23. března 1945. Stíhače Lincolna Theodora Hudsona sužovaly problémy s olejem, a proto letoun opustil s pomocí padáku. Nakonec ale padl do německého zajetí.

Petljakov Pe-2, Kobeřice
Nedaleko Kobeřic byly na konci srpna 2013 nalezeny zbytky sovětského středního bombardéru Petljakov Pe-2. Ten byl 24. března 1945 s posádkou podplukovníka Grigorije Tichonoviče Kačaleje sestřelen německým protiletadlovým dělostřelectvem.

Autor: Petr Dušek

8.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Rozvoz dokumentů 25 000 Kč Přijmeme muže a ženy na rozvoz dokumentů a zapisování dat. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 90 Kč Pracovníci ostrahy, strážní OSTRAHA PRODEJEN - STRÁŽNÝ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: * Kačor Petr, tel.: 739 601 050 - volejte pouze PO - PÁ 9:00 - 17:00 hod., e-mail: pkacor@samcor.cz. Nechoďte na prodejnu, kontaktní osoba se tam nenachází. Pro domluvení sosbbní schůzky je nutný telefonický kontakt., Zkoušky odborné způsobilosti "Strážný" podmínkou, bezúhonnost, fyzická zdatnost., Prac. doba je nerovnoměrně rozvržená - prac. doba dle rozpisu. Je možné se domluvit na pracovní smlouvě nebo DPP či DPČ. Pracovní úvazek: plný nebo zkrácený., Vhodné i jako brigáda., Jedná se o ostrahu v prodejnách s luxusním zbožím.. Pracoviště: Samcor s.r.o. - oc breda&weinstein, U Fortny, č.p. 49, 746 01 Opava 1. Informace: Petr Kačor, +420 739 601 050. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Pedagog volného času 120 Kč Pedagogové volného času TUTOR -KA - LEKTOR/-KA DOUČOVÁNÍ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: * Stanjurová Lucie Mgr., tel.: 728 343 747, Mgr. Hana Tichá, tel.: 728 510 524. V případě zájmu o nabízenou pracovní pozici zašlete strukturovaný životopis na adresu: lucie.stanjurova@centruminkluze.cz., , min. SŠ vzdělání, zájem o práci s dětmi i v jejich přirozeném prostředí, kladný přístup k dětem, trpělivost, spolehlivost. , Pracovní úvazek 4 - 10 hodin/týden, dohoda o provedení práce, pracoviště Vítkov., Doučování 2x - 4x týdně přímo v rodině dítěte nebo v našich kancelářích. Pomoc dítěti zaměřená na předměty, se kterými si doma neví rady. Motivovat dítě, aby se do školy těšilo a zažívalo úspěchy. Pravidelný kontakt s metodikem doučování, který Vám bude kdykoli k dispozici., Nabízíme: zaškolení a odborné vedení po celou dobu spolupráce; materiály a pomůcky potřebné k doučování; získávání cenných zkušeností s prací v sociální oblasti, zaměřené na vzdělávání;, upevňování a rozšiřování pedagogických znalostí; skupinové sdílení s koordinátorem služby a ostatními dobrovolníky; možnost zapojit se do dalších aktivit naší organizace., , Cílem služby doučování je pomoc s učením, úkoly a při řešení problémů dítěte ve škole. Aktivní zapojování rodičů do domácí přípravy dítěte. Ti se naučí podobnou situaci zvládat v budoucnu samostatně. Můžete se stát součástí této pomoci.. Pracoviště: Centrum inkluze o.p.s. - vítkov, náměstí Jana Zajíce, č.p. 3, 749 01 Vítkov 1. Informace: Lucie Stanjurová, +420 728 343 747. Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: KO: Hahnová Alena, tel.: 604 297 720 - volejte pouze po-pá 8:00 - 14:00 hod., e-mail: alena.hahnova@brano.eu, Pečlivost, důkladnost, smysl pro detail, samokontrola, zodpovědnost, pravidelná docházka., Pracoviště Hradec nad Moravicí.. Pracoviště: Brano a.s., Opavská, č.p. 1000, 747 41 Hradec nad Moravicí. Informace: Alena Hahnová, +420 604 297 720.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítkovské kino se konečně opravuje.

Oprava kina nabrala zpoždění. Otevře se v lednu

Videosouhrn 14.–15. listopadu 2018

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

Českých řidičů je nedostatek. Nahrazují je Ukrajinci

Autodopravci z Opavska mají problém. Uspokojit požadavky českých řidičů není jednoduché, proto čím dál častěji sahají po těch zahraničních, především pak ukrajinských.

Bredu zaplní kabelky, přijďte pomoci malému Přemečkovi

Kabelkový veletrh startuje v opavské Bredě v dnes v 15 hodin. Výtěžek poputuje k nemocnému Přemečkovi Ulmanovi z Uhlířova.

Nehody: letošní rok se zatím nevyvíjí vůbec příznivě

/ROZHOVOR/ Podle statistických údajů se dopravní nehodovost v Moravskoslezském kraji zatím nevyvíjí nijak příznivě. O aktuální situaci i dalších tématech jsme si povídali s ředitelem krajské dopravní police Jiřím Zlým.

Voda pro celý kraj se v Podhradí upravuje už šedesát let

První dodávka pitné vody z Podhradí u Vítkova na Opavsku do Krásného Pole se uskutečnila 20. prosince 1958. Od té doby se zde vyrobilo 2,4 miliardy metrů krychlových vody, a to pro téměř celý Moravskoslezský kraj.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT