Silný vítr lámal větve či přímo vyvracel stromy. Třeba na Opavsku, kde hasiči evidovali nejvíce výjezdů (23), bylo nutné odstranit několik popadaných stromů

„Největší problémy hlásila Chuchelná, kde jsme museli odstranit hned čtyři vyvrácené stromy. Ty poškodily i silnici, která se propadla,“ informovala mluvčí HZS MS kraje Kamila Langerová.

Následky řádění tornáda na Nymbursku
Počasí si nikdo nemůže vykládat, jak chce. Ministerstvo navrhuje pokuty

Hasiči zde také odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, což se dělo i na Novojičínsku. „Tady se vyskytly velmi silné bouřky s intenzivními úhrny i kolem 30 mm za 30 minut, nárazy větru a menšími kroupami a výraznou bleskovou aktivitou,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav na sociální síti X (twitter).

Hasiči pak desetkrát zasahovali i na Frýdecko-Místecku, zejména na Jablunkovsku, odkud už však bouřky postupně pokračovaly směrem na západ.

A Ostrava s Karvinskem? Výjezdy hasičů v těchto lokalitách k 18. hodině byly: Ostrava 2 a Karviná 0.

Kalamita za hranicemi MS kraje 

Prudký liják sve čtvrtek odpoledne prohnal také sousedním Olomouckým krajem. Hasiči během odpoledne vyjížděli ke dvacítce případů napříč krajem. Největší škody přívalové dešťě způsobily v Hustopečích nad Bečvou na Hranicku, kde se valila voda z polí a ohrozila několik domů. Ve Štěpánově na Olomoucku odčerpávají vodu ze sklepů i obchodu.

Zahájení stavby Palačovské spojky - Lešná 5. června 2023.
Stavba Palačovské spojky začala. Nejen obcím na Novojičínsku se uleví

Podle starostky Hustopečí nad Bečvou Júlie Vozákové takové katastrofické následky mít bouřka nemusela. Vinu za to, že se na okraji obce, v části Poruba, vytvořila velká laguna a voda ohrožovala tři domy, dává stavbě Palačovské spojky - více zde.